10 эртний ертөнц бол хүн төрөлхтний анхны алхам. Хичээлийн хураангуй "Анхны ертөнц - хүн төрөлхтний анхны алхмууд"

"Анхны ертөнц - хүн төрөлхтний анхны алхмууд"

Хичээлийн хэлбэр:хичээл-судалгаа.

Зорилтот:судалгааны үйл ажиллагааг хөгжүүлэх сурган хүмүүжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.

Даалгаврууд.

    анхны хүмүүсийн гадаад төрх байдлын талаар суралцах;

    анхдагч ертөнцийн хүмүүсийн ололт амжилтыг тодорхойлох;

    Анхан шатны ертөнц болон бидний цаг үеийн сайн ба муугийн талаархи санаа бодлыг тайлбарлах;

    олж сурах орчин үеийн амьдралАнхдагч ертөнцийн цаг үеэс хадгалагдан үлдсэн үзэгдэл, нээлт, ололт амжилт

    Анхдагч ертөнцийн эрин үеийн дүр төрхийг бий болгох,

Тоног төхөөрөмж:

үзүүлэх материал:

    танилцуулга

туршилтууд :

Түүхийн эрин үеийг зөв дарааллаар нь оруул:

Та хэдэн цагт амьдрахаа сонгоно уу?

Түүхийн эх сурвалжийг сонгох:

    шинэ цаг;

    эртний ертөнц;

    дунд насны;

    хамгийн шинэ ертөнц;

    анхдагч ертөнц;

    шинэ цаг;

    эртний ертөнц;

    дунд насны;

    хамгийн шинэ ертөнц;

    анхдагч ертөнц

    таны математикийн сурах бичиг;

    чулуун сүх;

    ардын үлгэр;

    XY зууны дүрс;

    таны лицей;

Боловсрол, арга зүйн багц

    Данилов Д.Д., Сизова Е.В., Кузнецов С.С. "Хүн ба хүн төрөлхтөн" хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи багш нарт зориулсан арга зүйн зөвлөмж. М .: "Баласс", 2010 он.

    Вахрушев А.А., Данилов Д.Д., Сизова Е.В., Кузнецов С.С., Тирин С.В. 4-р ангийн сурах бичиг (1-4), "Хүн ба хүн төрөлхтөн", 2-р хэсэг. М.: "Баласс", 2009.

Хичээлийн үеэр

I. Зохион байгуулах цаг.

Зорилтот:сэдэлжүүлэх зохион байгуулалт боловсролын үйл ажиллагаамөн хичээлийн хамрах хүрээг тодорхойлох: хүн ба хүн төрөлхтний өнгөрсөн үе.

Арга:аман – нүүрэн талын яриа, үзүүлэн – слайд дээрх дүрслэл.

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

Сэтгэгдэл

Дэлхий дээр амьдарч байсан Балар эртний
Тэр амьдралдаа анх удаа цас харсан,
Тэрээр овоохой барьж, ан агнуур алсан.
Тэгээд тэр сармагчингууд руу чангаар хашгирав

Хичээлийн сэдвийг уншина уу.

Эхлэхээсээ өмнө шинэ сэдэв, сүүлчийн хичээлийн материалыг санацгаая.

1-р слайдыг үзэх

Хичээлийн сэдвийг уншиж байна

Хичээлийн сэдвийг слайд дээр бичсэн болно.

Үр дүн:Оюутнууд судалж буй сэдвийн эрин үеийг төсөөлөх боломжийг олж авдаг.

Шалгалт гэрийн даалгавар: тест - оюутан бүрт шалгалт өгдөг.

Зорилго: оюутнуудын мэдлэгийн түвшинг тодорхойлох.

Үр дүн: Оюутнууд мэдлэгийн түвшингээ шалгах боломжийг олгодог.

II. Мэдлэгийг шинэчлэх

Зорилтот:асуудлыг шийдвэрлэхэд шаардлагатай мэдлэгийг шинэчлэх.

Арга:аман, харааны

Анхны ертөнц гэж юу вэ?

Хүний гарал үүслийн талаар хэд хэдэн онол байдаг. Та энэ талаар юу мэдэх вэ?

Эхний үе Дэлхийн түүх

1. Хүн сармагчингаас гаралтай.

2 Тэнгэрлэг онол.

3. Орон зай

Слайд2

Энэ слайд дээр хүний ​​гарал үүслийн ямар онолыг дүрсэлсэн бэ? Түүний зохиогч хэн бэ?

1. Хүн сармагчингаас гаралтай. Дарвины онол.

Слайд 3

Та юу гэж бодож байна: анхдагч хүмүүс ургамал, амьтдыг хэрхэн ургуулахыг мэддэг байсан уу?

Слайд 4

Анхны хүн гэж хэн бэ?

Хүн хэдэн наснаас олдмол шинж тэмдэг илэрдэг вэ?

Асуултанд хариулахын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ : Анхдагч ертөнцийг яагаад “хүн төрөлхтний хүүхэд нас” гэж нэрлэдэг вэ?

Эрт дээр үед амьдарч байсан хүн

Бага насандаа

Анхны ертөнцийг хүүхэд настай харьцуул

Слайд 4

Дүгнэж хэлье.

Бидний аль хэдийн мэддэг зүйл.

Бид юу мэдэхгүй байна вэ?

Анхны ертөнцийн эрин үед хүн төрөлхтний нийгэмд ямар өөрчлөлт гарсан нь үүнийг "хүн төрөлхтний хүүхэд нас" гэж нэрлэх боломжийг бидэнд олгодог.

Үр дүн:Сурагчид "Анхны ертөнц" гэсэн үндсэн ойлголтыг санах болно.

III. Асуудлын томъёолол

Зорилтот:Бүтээл асуудалтай нөхцөл байдалхоёр зөрчил мөргөлдсөнтэй холбоотой.

Арга:аман, харааны - танилцуулга слайд.

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

Сэтгэгдэл

Хичээлийн сэдвийг давт

Анхны ертөнц - хүн төрөлхтний анхны алхамууд

Анхны хүмүүс юу хийж чадах вэ?

Анхны хүмүүс амьтадтай ямар төстэй байсан, тэднээс юугаараа ялгаатай байсныг санаж байна уу?

Бүлэг болгон ярилцаж, цаасан дээр бичиж, илтгэгчдийг сонго.

Зурган дээр үндэслэн хүүхдүүдийн хариулт.

Слайд 5-9

Бүлгийн ажил.

Анхан шатны хүмүүс ба амьтдын ялгаа, ижил төстэй байдлыг нэрлэ.

Хоёр хөл дээрээ алхсан
Агуйд амьдардаг байсан
Галаас айгаагүй
Хэрэгсэл хийсэн
Амьтны арьсаар хувцасласан
Яриа ашиглан харилцах
Анд явсан
Биеийн бүтцэд
Хөдөлгөөнтэй, уян хатан мөчрүүдтэй байсан
гаригийг судалсан

Слайд 10

Анхны ертөнцийг яагаад “хүн төрөлхтний хүүхэд нас” гэж нэрлэдэг вэ?

Үүнийг олж мэдье

Оюутнууд хариултыг шаарддаг асуудалтай асуулттай тулгардаг.

Үр дүн: ангийн сурагчдын дунд асуудалтай асуудал үүсдэг. Асуулт нь шийдлийг олох хэрэгцээг бий болгож, мэдлэгийг идэвхжүүлж, оюун ухааны ажилд татан оролцуулдаг.

IV. Таамаглал дэвшүүлэх

Зорилтот:оюутнуудын таамаглалыг сонсох .

Арга:харааны - цаасан дээрх хувилбаруудыг засах.

Үр дүн:Оюутнууд тавьсан асуултанд хариулахын тулд өөрсдийн хувилбаруудыг илэрхийлдэг.

Зорилтот:гэсэн асуултын хариуг ол: Анхдагч ертөнцийг яагаад "хүн төрөлхтний хүүхэд нас" гэж нэрлэдэг вэ?

Арга:дүрслэл: бүлгийн ажлын төлөвлөгөө, тайлан.

Үр дүн: бүлэг бүрийг ашиглана өөр өөр эх сурвалжмэдээлэл, асуултын хариултыг олдог: Яагаад

Анхны ертөнцийг "хүн төрөлхтний хүүхэд нас" гэж нэрлэдэг.

VI. Динамик түр зогсолт

Зорилтот:оюутнуудад хэт ачаалал өгөхөөс зайлсхийх, бие бялдрын амралт.

Арга:аман, практик.

Үр дүн:эрүүл мэндийн талаархи чадварлаг хандлагыг төлөвшүүлэх.

V. Шинэ мэдлэгийг нээх. Асуудлын шийдлийг олох

Зорилтот:"Анхны ертөнцийг яагаад "хүн төрөлхтний хүүхэд нас" гэж нэрлэдэг вэ?" гэсэн асуултын хариултыг олоорой.

янз бүрийн мэдээллийн эх сурвалжийг ашиглах: газрын зураг, зураг, текст.

Арга: 1) аман яриа: тэргүүлэх яриа хэлцэл; театрын тоглолт.

2) харааны - бүлэг тус бүрийн слайд дээрх чимэглэл, тайлан.

Үр дүн: бүлэг бүр өөр өөр мэдээллийн эх сурвалжийг ашиглан "Яагаад?" гэсэн асуултын хариултыг олдог

Анхны ертөнцийг "хүн төрөлхтний хүүхэд нас" гэж нэрлэдэг үү?

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

Сэтгэгдэл

Таамаглалаас эхлээд асуудлын шийдлийг олоход шилжье .

Дэлхий дээр анхдагч хүмүүсийн суурьшил

Газрын зургаас харна уу 48-49 х. Ямар нутаг дэвсгэрийг харуулсан бэ?

Бүх ертөнц.

Хэдэн цагт?

Анхны ертөнц

Тэмдгүүд нь юу гэсэн үг вэ?

Ярилц

Газрын зураг бидэнд асуудлыг шийдвэрлэхэд тусална уу?

Хүн төрөлхтний өвөг дээдсийн өлгий нутаг дэлхийн аль хэсэгт байдгийг олж мэдээрэй?

Эртний хүмүүс хэрхэн суурьшиж байсныг газрын зураг дээр тэмдэглэе?

Африк тивээс Антарктидыг эс тооцвол бүх тивд анхдагч ертөнцийн эрин үед хүмүүс ертөнцийн талаарх анхны мэдлэгийг хүүхэд байхдаа хэрхэн олж авсан бэ?

Өвөг дээдсийн гэр - өлгий

Дэлхийг тойрон суурьших - өрөө, гэртэйгээ танилцах.

Дүгнэлт.

Хүүхэд гэр орноо эзэмшдэг шиг бид гарагийг эзэмшсэн - байшин.

Бид гарагийг байлдан дагуулсан.

Картыг самбар дээр байрлуул

50-р хуудсан дээрх даалгаврыг гүйцэтгээрэй

Бүлгийн ажил 10 минут

12,13-р слайд дээр үндэслэсэн хүүхдүүдийн хариулт

Тэд яагаад хамтран ажиллах ёстой байсан бэ?

Ганцаараа амьдрахад хэцүү.

47-р хуудасны текстийг уншина уу

47-р хуудасны текстийг унших (2-р догол мөрөөс)

Хүн төрөлхтөн анхдагч эрин үед эдгээр бүх амжилтыг эзэмшсэн. Хүүхэд нас ямархуу байна?

Хувцаслах, хоол хийх, харилцах чадвартай.

Дүгнэлт.

Өлсгөлөн, хүйтнийг даван туулж сурсан

Өлсгөлөн, хүйтнийг даван туулж сурсан.

Картыг самбар дээр байрлуул

Урлагийн үүсэл

Шашны үүсэл

Анхны ёс суртахуун

Анхны хүмүүсийн ёс суртахуун орчин үеийн хүмүүсийн ёс суртахуунаас юугаараа ялгаатай вэ?

Хүүхдүүдийн мэдэгдэл.

Дүгнэлт.

Сайн ба муугийн талаархи анхны санаанууд

Бид сайн ба муугийн тухай анхны санаагаа авсан.

Картыг самбар дээр байрлуул

Үр дүн:Судалгааны үр дүнг зарлах үеэр оюутнууд анхдагч хүмүүс хэрхэн амьдарч сурсан талаар суралцах болно

VIII. Мэдлэгийг дахин бүтээх Асуудлын шийдлийг илэрхийлэх

Зорилтот:стандарт нөхцөлд шинэ мэдлэгийг ашиглах.

Арга зүйпрактик

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

Анхны ертөнц - хүн төрөлхтний анхны алхамууд

4-р анги, “Сургууль 2100” хөтөлбөр

"Хүн ба хүн төрөлхтөн" сурах бичиг 10-р сэдэв

    Анхан шатны ертөнцийн үеийн дүр төрхийг бий болгож, орчин үеийн амьдралд анхдагч ертөнцийн үеэс хадгалагдан үлдсэн үзэгдэл, нээлт, ололт амжилтыг олж сурах.

    Анхдагч ертөнцийн эрин үед ноёрхож байсан сайн ба муугийн талаархи санаатай яагаад санал нийлэх боломжгүй байгааг тайлбарла.

    Харьцуулах, дүгнэлт хийх чадварыг хөгжүүлэх.

    Харилцан туслалцах, нөхөрсөг байх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

    Асуудлын томъёолол.

Гэрэл зургуудыг харцгаая. (слайд)

Ямар газар вэ?

Та түүний талаар юу мэдэх вэ? санаж байна уу?

Энэ вэбсайтаас та энэ гайхамшигтай газрын талаар илүү ихийг мэдэх боломжтой ( ) (слайд)

Өнөөдөр бид ангид анхдагч ертөнцийн тухай ярих болно. (слайд)

Компьютер Анюта хоёрын яриаг уншъя.

-Хүн төрөлхтөн 2 сая гаруй жилийн өмнө анхны алхмаа хийсэн. Анхны ертөнцийн эрин үеийг "хүн төрөлхтний бага нас" гэж нэрлэж болно гэж Компьютер түүхийг эхлүүлэв.

-Яагаад “анхны алхам” гэж? Бүх анхдагч хүмүүс дөнгөж алхаж сурсан гэж үү?! - Анюта гайхав.

Анюта юуг ойлгоогүй вэ?

Асуулт юу вэ?

    Хүүхдүүдийн хувилбарууд, мэдлэгийг шинэчлэх.

Анхны ертөнц гэж юу вэ?

Энэ юу вэ түүхэн эрин үе?

Хичээлээс санаарай " Дэлхий» 3-р анги, хамгийн анхны хүмүүс ургамал, амьтан хэрхэн ургуулахыг мэддэг байсан уу?

Хүн хэдэн наснаас олдмол шинж тэмдэг илэрдэг вэ?

Хичээлийн асуултанд хариулахын тулд бид юу мэдэх хэрэгтэй вэ?

Хариултаа "Бид мэднэ - бид мэдэхгүй" гэсэн хүснэгтэд оруулна уу:

Бид мэднэ

Бид мэдэхгүй

    Анхдагч ертөнцийн эрин үед хүн төрөлхтний нийгэмд яг ямар өөрчлөлт гарсан нь үүнийг "хүн төрөлхтний хүүхэд нас" гэж нэрлэх боломжийг бидэнд олгодог вэ?

Хүснэгт рүү хар. Хичээлийн асуудлын талаар та ямар нэгэн таамаг дэвшүүлж чадах уу?

    Асуудлын шийдлийг олох (шинэ мэдлэг олж авах)

    Дэлхий дээрх анхдагч хүмүүсийн суурьшил.

p дээрх газрын зургийг харцгаая. 48-49. Үүн дээр ямар нутаг дэвсгэрийг харуулсан бэ? (слайд)

Хэдэн цагт?

Энэ газрын зураг дээрх тэмдэгтүүд юу гэсэн үг вэ?

Дүгнэлт хийцгээе: энэ газрын зураг бидэнд асуудлыг шийдвэрлэхэд тусалж чадах уу?

Газрын зургийн 1, 2-р даалгавруудыг гүйцээцгээе. (Хүн төрөлхтний өвөг дээдсийн өлгий нутаг дэлхийн аль хэсэгт байдаг вэ? Эртний хүмүүс дэлхийг тойрон хэрхэн суурьшсан бэ?)

-Балар эртний үеийн хүн төрөлхтний хувь заяа бяцхан хүүхдийн хувь тавилантай төстэй юу?

"Мэдэхгүй" баганад бид бичнэ: ГАРГАГИЙГ СУДАЛСАН

2. Биеийн тамирын дасгал. (слайд)

"Хэрэв сургууль байхгүй бол" дуу

3. Хүмүүсийн байгалийг байлдан дагуулах анхдагч нийгэм. (слайд)

Бүлгийн ажил

Та бүгдийн ширээн дээр оньсогоны нэг хэсэг бий. Та зураг цуглуулж бүлгээрээ нэгдэх хэрэгтэй. Үүнийг цуглуулснаар та хэний төрлийг төлөөлж байгаагаа мэдэх болно (үнэг, чоно, баавгай, туулай)

Бүлгийн даалгавар.

    1. Эртний хүмүүсийн нийгэмлэг нь боодолоос юугаараа ялгаатай байсан бэ? эртний хүмүүс? (50-р хуудасны 1 ба 2-р зургийн дагуу)

      Хамгийн эртний хүмүүсийн нийгэмлэгээс илүү орчин үеийн дүр төрхэртний хүмүүсийн нийгэмлэгээс ялгаатай юу? (50-р хуудасны 2 ба 3-р зургийн дагуу)

      Орчин үеийн хүмүүсийн нийгэмлэг эртний нийгэмлэгээс юугаараа ялгаатай байсан бэ? (50-р хуудасны 3 ба 4-р зургийн дагуу)

      Анхны хүмүүс ямар нээлт, шинэ бүтээл хийсэн бэ? (Сурах бичгийн 47-р хуудас, кино (хавсралтыг үзнэ үү), нэвтэрхий толь)

Та нар орчин үеийн хүмүүс хэвээрээ, анхдагч нийгмийн үед амьдарч байгаа болохоор яаж бүлгээрээ ажиллах вэ?

Дүгнэлт хийцгээе:

Эртний хүмүүсийн сүрэг - хувцасгүй, гал түймэргүй, жимс жимсгэнэ, бог мал иддэг.

Эртний хүмүүсийн нийгэмлэгүүд хувцас, галыг ашигладаг, агуйд амьдардаг, ан хийдэг.

Орчин үеийн хүмүүсийн эртний нийгэмлэг - хамтын ан агнуур, нум сум, энгийн орон сууц.

Орчин үеийн хүмүүсийн нийгэмлэгүүд ургамал тариалж, амьтдыг гаршуулж, шавраар байшин, ваар барьдаг.

Хүмүүс яагаад хамтран ажиллаж, амьдрах ёстой байсан бэ?

Та бид хоёр анхдагч нийгмийн ололт амжилтын тухай кино үзсэн. Хүн төрөлхтөн эдгээр бүх амжилтыг эзэмшсэн эртний үе. Энэ нь өөр ямар талаараа хүүхдийн бага настай төстэй вэ?

"Мэдэхгүй" баганад бид бичнэ:

ӨЛСӨН ХҮЙТЭНТЭЙ ТЭМЦЭЖ СУРСАН

    Анхны ёс суртахуун.(слайд)

Хүмүүс тэгж бодож байсан гэж төсөөлөөд үз дээ орчин үеийн нийгэм. Та тэдэнтэй санал нийлэх үү?

Баатруудын сайн муугийн тухай санаа орчин үеийнхээс юугаараа ялгаатай вэ?

Сайн муугийн санааг юу гэж нэрлэдэг вэ?

ЁС ЗҮЙ ОРЧИН ҮЕИЙНХЭЭС ӨӨР БАЙСАН

- "Мэдэхгүй" баганад бид бичнэ:

САЙН МУУГИЙН ТУХАЙ АНХНЫ САНАА

Баганын гарчгийг өөрчилье "Бид мэдэхгүй"дээр "Бид сурсан"

Бид мэднэ

Бид мэдэхгүй

    Анхны ертөнц бол дэлхийн түүхийн анхны эрин үе юм

    Түүхэн эрин гэдэг бол хүн төрөлхтний түүхийн нэг хэсэг болох урт хугацаа юм.

    Анхны хүмүүс ургамал, амьтдыг хэрхэн ургуулахыг мэддэггүй байв

    Хүүхэд нас бол "хүний ​​шинж чанарыг" эзэмшсэн хүний ​​өсөлт, төлөвшлийн үе юм.

    Дэлхийг эзэмшсэн

    Өлсгөлөн, хүйтнийг даван туулж сурсан

    Сайн ба муугийн талаархи анхны санаанууд гарч ирэв

    Асуудлын шийдлийг илэрхийлэх.

Хичээлийнхээ гол асуулт руу буцаж орцгооё. Өнөөдөр бид юу мэдэхийг хүссэн бэ? (слайд)

Энэ асуултад та ямар хариулт өгөх вэ?

    Хичээлийн хураангуй.

Танд юу хэцүү санагдсан бэ?

Таны бодлоор хамгийн сонирхолтой нь юу байсан бэ?

    Гэрийн даалгавар.(слайд)

    1. Дасгалын дэвтрийн даалгавруудын аль нэгийг гүйцэтгээрэй

      Бүтээлч даалгавар (Анхны ертөнцийн эрин үеийн хүн төрөлхтний соёлын ололт амжилтыг дүрслэх)

Энэ бол Ильменскийн байгалийн нөөц газар дахь Устиновскийн шохойн чулуун хавцал - байгалийн өвөрмөц дурсгал юм. Шохойн чулуулаг нь 300 сая жилийн настай. Тэд олон нууцыг хадгалдаг ...

Намрын амралтаар бид энэ газар байсан.

(слайд)

Дэлхийн түүхийн анхны эрин үе (хугацаа, хуудас 46)

Хүн төрөлхтний түүхийн нэг хэсэг болох асар том цаг хугацаа.

Үгүй

Бага насандаа. (Сэдэв 1)

-Анхны ертөнцийн эрин үе нь хүний ​​бага настай юугаараа ижил төстэй вэ?

(хүүхдийн хувилбарууд бичигдсэн)

Анхны ертөнцийн эрин үед хүмүүс ярьж сурсан (бага насыг санагдуулдаг)

Ургамал ургуулж, амьтдыг номхотгох аргад суралцсан

Антарктидаас бусад бүх тив.

Анхны ертөнцийн эрин үед.

Тиймээ.

-Хүмүүсийн өвөг дээдсийн өлгий нутаг бол алхаж мэдэхгүй хүний ​​өлгий, өлгий.

- Дэлхийг тойрон суурьших - өрөө, гэртэйгээ танилцах.

Хүүхдүүд энэ дуунд хөдөлгөөн хийдэг.

Хамтдаа бие биенийхээ санаа бодлыг сонсох, таслахгүйгээр, хүндэтгэлтэйгээр...

Бүлгүүд тоглодог.

Ганцаараа амьдрах нь маш хэцүү.

Хүүхэд насандаа хүн хувцаслах, энгийн хоол бэлтгэх, хүмүүстэй харилцах зэрэг олон ур чадварыг эзэмшдэг.

Сурах бичигт 50-51-р хуудсанд тайлбарласан үлгэрийг хүүхдүүд тоглодог

Үгүй

Ёс суртахуун.

- Анхны ертөнцийг яагаад "хүн төрөлхтний хүүхэд нас" гэж нэрлэдэг вэ?

Оюутнууд бүлгээрээ ярилцдаг.

Дүгнэлт:

    Хүүхэд байхдаа, анхдагч ертөнцийн эрин үед тэд ертөнцийн талаархи мэдлэгийг хэрхэн олж авсан

    Түүнд амьдарч сурсан

    Сайныг муугаас салга

1. Алга болсон үгийг бичвэрт оруулна.

эрин үе Балар эртнийамар амгалан- энэ бол анхны харагдах үе юм хүмүүсийнмөн тэд нүүлгэн шилжүүлэлтгаригийн эргэн тойронд.

Алга болсон үгсийг бичвэрт оруулна уу.

Анхан шатны нийгэмд хүмүүс эвлэлдэн нэгдэв овог аймаг үүнээс бүрдсэн хүмүүсийннийтлэг өвөг дээдэстэй байсан. Зөвхөн өөрийн гэсэн хүн л ямар ч хор хөнөөл учруулах ёсгүй жинхэнэ хүн гэж тооцогддог байв. хотуудТэгээд овог .

2. "Таны эргэн тойрон дахь ертөнц" хичээлийн хэсгүүдээс олж авсан мэдлэгээ ашиглан анхдагч хүнийг амьтнаас ялгаж байсан шинж чанаруудыг дугуйл.

  1. Хоёр хөл дээрээ алхсан.
  2. Агуйд амьдардаг байсан.
  3. Тэр багаж хэрэгсэл хийсэн.
  4. Би ан хийхээр явсан.
  5. Амьтны арьсаар хувцасласан.
  6. Галаас айгаагүй.
  7. Би хөгжүүлж, шинэ зүйл гаргаж ирсэн.
  8. Тэр хөдөлгөөнтэй, уян хатан мөчрүүдтэй байв.
  9. Яриагаар дамжуулан харилцдаг.
  10. Тэрээр үйлдлийнхээ үр дүнг урьдчилан харж, таамаглаж чаддаг байв.

Анхан шатны хүнийг амьтадтай төстэй болгосон шинж чанаруудыг дугуйл.

3. Эдгээр үйл явдлууд хэдэн жилийн өмнө болсныг хайрцагт бич.

"Цагийн гол" (хуудас 31) дээрх хүрээнүүдэд ижил өгөгдлийг тавь.
"Цаг хугацааны гол" дээр анхдагч ертөнцийн хүмүүсийн ололт амжилт, шинэ бүтээлийг харуулсан зургуудыг хараарай. Эдгээр зургийн тайлбарыг бичээрэй: нохойг номхотгох, гал түймэр, газар тариаланг эзэмших, дэлхийг тойрон суурьших.

4. Даалгавруудыг гүйцэтгэх контурын зураг(82-83-р хуудсыг үзнэ үү)

  • Далай тэнгисийн нэрийг бич.
  • Дэлхийн хэсгүүдийг тэмдэглэ.
  • Хүн төрөлхтний өвөг дээдсийн өлгий нутаг байсан газрыг буд.
  • Анхны соёл иргэншил үүссэн газруудад өнгө.

Анхны соёл иргэншил дэлхийн аль хэсэгт оршиж байсныг бич.

Ази, Африк

5. Зургийг анхааралтай ажигла. Таны бодлоор анхдагч хүмүүс юу хийх байсан бэ? Энэхүү түүхийн үргэлжлэлийг анхдагч ёс суртахууны үүднээс зурж эсвэл бичээрэй.

Анхан шатны хүмүүс харь овгийн олдсон хүүг барьж аваад уяж тосгондоо авчирчээ. Үүний дараа хоригдол хаашаа ч зугтахгүйн тулд түүнийг модонд уяжээ. Орой нь тосгоны төвд овог аймгууд бүгдээрээ цугларахад энэ хачин хүүг сүнсэнд өргөх болно.

Өгүүлбэрийг үргэлжлүүлнэ үү.

Албан тушаал (үзэл бодол)Надтай адилхан харьцахыг хүсэхгүй байна баригдаж, золиослогдсон.
Аргумент(ууд)учир нь Хүмүүс бие биедээ хор хөнөөл учруулах ёсгүй, харин танихгүй хүмүүст ч туслах ёстой.

21-р зууны хүн та үүнтэй төстэй нөхцөл байдалд юу хийх байсан талаар бодож үзээрэй. Энэ түүхийн үргэлжлэлийг орчин үеийн хүний ​​үүднээс зурж эсвэл бичээрэй.

Гэмтсэн хүүг харвал дууддаг байсан түргэн тусламж, дараа нь хүүгийн эцэг эх рүү утасдаж, болсон явдлын талаар мэдээлнэ. Тэгээд түргэний машин ч юм уу аав ээжийг нь иртэл тэврээд байх юм. Би түүнд чадах чинээгээрээ туслах болно.

Дүгнэлт гаргах.

Албан тушаал (үзэл бодол)би итгэж байна орчин үеийн хүмүүс ялангуяа хүнд нөхцөлд бие биедээ туслах ёстой.
Аргумент(ууд)учир нь хүнтэй яаж харьцахыг хүсч байгаа шиг л хандах хэрэгтэй. Хүмүүс бие биедээ илүү эелдэг байх ёстой.


Багш MBOU "Лицей" Арзамас

Суханова Ираида Анатольевна


Дэлхий дээр хүн гарч ирэх тухай онолууд

Хүн -

Бурханы бүтээл

осол

Онцгой

газрын нөхцөл

хүн - бүтээгдэхүүн

харийн

гарал үүсэл

Хүн -

үр дүн

биологийн

хувьсал



Анхан шатны хүмүүсийг өмнө нь амьдарч байсан хүмүүс гэж нэрлэдэг

анхны муж улсууд үүсэхээс өмнө бичгийн шинэ бүтээл

болон том хотууд.


Цугларалт - бэлэн хоол хүнс цуглуулах:

үндэс, зэрлэг жимс, хясаа гэх мэт.

Анхан шатны нийгэмд цугларалт

ан агнуур, загас агнууртай зэрэгцэн оршиж байв.



Чулуун зэвсгийн үе бол хөгжлийн хамгийн эртний үе юм

хүн төрөлхтөн, хэзээ гол хэрэгсэл, зэвсэг

голчлон чулуугаар хийсэн,

гэхдээ мод, ясыг бас ашигладаг байсан.

Чулуун бүтээгдэхүүний шинж чанарын дагуу Чулуун зэвсгийн үехуваагдана:

  • палеолит Хуучин чулуун зэвсгийн үе;
  • Мезолит Дундад чулуун зэвсгийн үе;
  • Неолит шинэ чулуун зэвсгийн үе.






Урлаг - бүтээлч тусгал

үнэндээ хүн.




Шашин - оршихуйд итгэх итгэл

дээд тэнгэрлэг хүч.

Эртний оршуулгын ёслол хүмүүсийн дунд ямар шинэ үзэл бодлыг илэрхийлж байна вэ?



Тэр үеийн манай нутгийн нутаг дэвсгэр

тундр ба ойт-тундр


Баруун Азийн мөсөн гол хайлж байна ган гачиг

олон амьтан, ургамлын үхэл.

Байгаль орчны хямрал нь хүмүүсийг зохиомлоор ургамал үржүүлж, амьтдыг өсгөхөд хүргэв.


Тахианы мах

гаршуулсан

9 мянган жилийн өмнө

Ямаа

гаршуулсан

9 мянган жилийн өмнө

Хонь

гаршуулсан

10 мянган жилийн өмнө

Нохой

гаршуулсан

15 мянган жилийн өмнө

Гахай

гаршуулсан

9 мянган жилийн өмнө

одос үхэр

гаршуулсан

7 мянган жилийн өмнө

Морь

гаршуулсан

5.5 мянган жилийн өмнө

Илжиг

гаршуулсан

6 мянган жилийн өмнө



Хомо эректус (Homo erectus) -

Африкийг орхисон анхны хүн

Питекантроп

1 сая

жилийн өмнө

Синантроп

500-700 мянга

жилийн өмнө

Хайдельберг

Хүн

400 мянган л. буцаж

В тархи -

В тархи -

1000 см3 .

В тархи -

1000 см3 .

  • - 900 см3 .

Хомо сапиенс ( Хомо сапиенс) .

30-40 мянган жилийн өмнө.

Cro-Magnons

В тархи -

Хэсгүүд: Бага сургууль

Хичээлийн зорилго: Анхдагч ертөнцийн эрин үеийн тухай ойлголт өгөх.

Хичээлийн зорилго:

  • анхны хүмүүсийн гадаад төрх байдлын талаар суралцах;
  • гаригийн эргэн тойронд анхдагч хүмүүсийн суурьшлыг судлах;
  • анхдагч ертөнцийн хүмүүсийн ололт амжилтыг тодорхойлох;
  • Анхан шатны ертөнц болон бидний цаг үеийн сайн ба муугийн талаархи санаа бодлыг тайлбарлах;
  • Орчин үеийн амьдралаас анхдагч ертөнцийн үеэс хадгалагдаж ирсэн үзэгдэл, нээлт, ололт амжилтыг олж сурах

Тоног төхөөрөмж:

  • компьютер;
  • интерактив самбар;
  • танилцуулга;

Зохион байгуулах цаг.

Тэнд нэгэн эртний хүн амьдарч байжээ
Амьдралдаа анх удаа тэр бүр цас харсан
Тэрээр овоохой барьж, ан агнуур алсан
Тэгээд тэр сармагчингууд руу чангаар хашгирав

Өнөөдрийн хичээлийн сэдэв нь "Анхны ертөнц - хүн төрөлхтний анхны алхмууд"

Сүүлийн хичээлийн материалыг санацгаая.

Гэрийн даалгавраа шалгах (интерактив самбартай ажиллах)

Түүхийн эрин үеийг зөв дарааллаар нь оруул:

  • шинэ цаг;
  • эртний ертөнц;
  • дунд насны;
  • хамгийн шинэ ертөнц;
  • анхдагч ертөнц;

Та хэдэн цагт амьдрахаа сонгоно уу?

  • шинэ цаг;
  • эртний ертөнц;
  • дунд насны;
  • хамгийн шинэ ертөнц;
  • анхдагч ертөнц

Түүхийн эх сурвалжийг сонгох:

  • таны математикийн сурах бичиг;
  • чулуун сүх;
  • ардын үлгэр;
  • XY зууны дүрс;
  • чиний сургууль;

Асуудлын мэдэгдэл (интерактив самбартай ажиллах)

Анхан шатны хүмүүс амьтадтай юугаараа адилхан байсан, тэднээс юугаараа ялгаатай байсан бэ?

Анхан шатны хүмүүс ба амьтдын ялгаа, ижил төстэй байдлыг олж, тэдгээрийг багана болгон хуваарил

Анхны ертөнц дэх хүмүүс мэдлэг, туршлагыг хэрхэн хадгалж, дамжуулдаг байсан бэ? (таамаглал)

Сурах бичгийн 47-р хуудасны дүрд тоглох

Анюта юуг ойлгоогүй вэ? Асуулт юу вэ?

Анхны ертөнцийг яагаад “хүн төрөлхтний хүүхэд нас” гэж нэрлэдэг вэ?

Мэдлэгийг шинэчлэх

Анхны ертөнц гэж юу вэ? (Дэлхийн түүхийн анхны эрин үе)

Түүхэн эрин гэж юу вэ? (Их цаг хугацаа, хүн төрөлхтний түүхийн нэг хэсэг)

Та юу гэж бодож байна: анхдагч хүмүүс ургамал, амьтдыг хэрхэн ургуулахыг мэддэг байсан уу? (Үгүй)

Хүн хэдэн наснаас олдмол шинж тэмдэг илэрдэг вэ? (Бага насандаа)

Асуултанд хариулахын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ : Анхдагч ертөнцийг яагаад “хүн төрөлхтний хүүхэд нас” гэж нэрлэдэг вэ? (Анхны ертөнцийг хүүхэд настай харьцуул)

Дүгнэж хэлэхэд: бид юу мэддэг вэ?

Бид юу мэдэхгүй байна вэ?

(Анхны ертөнцөд ямар өөрчлөлт гарсан бэ?)

Хүүхдүүд интерактив самбар дээр таамаглалаа бичдэг.

Анхны ертөнцийг яагаад "хүн төрөлхтний хүүхэд нас" гэж нэрлэдэг вэ? (хүүхдийн мэдүүлэг)

Асуудлын шийдлийг олох

Дэлхий дээр анхдагч хүмүүсийн суурьшил

Газрын зургийн 48-49-р хуудаснаас харна уу

Ямар нутаг дэвсгэрийг харуулсан бэ?

Хэдэн цагт? (Анхны ертөнц)

Тэмдгүүд нь юу гэсэн үг вэ? (Ярих)

Газрын зураг бидэнд асуудлыг шийдвэрлэхэд тусална уу?

Хүн төрөлхтний өвөг дээдсийн өлгий нутаг дэлхийн аль хэсэгт байдгийг олж мэдээрэй? (Африкт)

Эртний хүмүүс хэрхэн суурьшиж байсныг газрын зураг дээр тэмдэглэе? (Африкаас Антарктидаас бусад бүх тив хүртэл)

Хүн төрөлхтний хувь заяа хүүхдийн хувь тавилантай төстэй юу?

Өвөг дээдсийн гэр - өлгий

Дэлхийг тойрон суурьших - өрөө, гэртэйгээ танилцах

Дүгнэлт: гаригийг эзэмшсэн

Анхан шатны нийгмийн хүмүүсийн байгалийг байлдан дагуулах

50-р хуудасны даалгаврыг гүйцэтгээрэй (Бүгээр 10 минут ажиллах)

Слайд 21-22

1-р бүлэг: сүргийн шинж тэмдэг.

Слайд 23-24

2-р бүлэг: эртний хүмүүсийн нийгэмлэгийн шинж тэмдэг.

Слайд 25-26

3-р бүлэг: орчин үеийн хүмүүсийн эртний нийгэмлэгийн шинж тэмдэг.

Слайд 27-28

4-р бүлэг: орчин үеийн хүмүүсийн нийгэмлэгийн шинж тэмдэг.

Бүлгийн ахлагч нар ажлаа танилцуулж байна.

Тэд яагаад хамтран ажиллах ёстой байсан бэ? (Ганцаараа амьдрахад хэцүү)

47-р хуудасны текстийг уншиж байна

Хүн төрөлхтөн анхдагч эрин үед эдгээр бүх амжилтыг эзэмшсэн. Хүүхэд нас ямархуу байна? (Хувцаслах, хоол хийх, харилцах чадвартай)

Дүгнэлт: бид өлсгөлөн, хүйтэнтэй тэмцэж сурсан)

Анхны ёс суртахуун

Театрын үзүүлбэр (хх.50-51)

  • Та энэ үндэслэлтэй санал нийлж байна уу? Яагаад?
  • Анхны хүмүүс хэрхэн хуваагдсан бэ? (найзууд-хүмүүс, танихгүй хүмүүс-хүмүүс бус)
  • Анхны хүмүүсийн ёс суртахуун орчин үеийн хүмүүсийн ёс суртахуунаас юугаараа ялгаатай вэ?

Дүгнэлт: сайн ба муугийн талаархи анхны санаанууд.

5. Асуудлын шийдлийг илэрхийлэх, интерактив самбартай ажиллах

Шинэ мэдлэгийг ашиглах

Алга болсон үгсийг нөхөж бичнэ үү.

Анхны ертөнцийн эрин үе бол анхны хүмүүс гарч ирж, дэлхий даяар суурьшсан үе юм.

Анхан шатны нийгэмд хүмүүс нэгдмэл өвөг дээдэстэй овгуудаас бүрдсэн овог аймгуудад нэгдсэн. Зөвхөн өөрийн овог, овгийн хүнийг л хор хөнөөл учруулж болохгүй жинхэнэ хүн гэж үздэг байв.

Анхан шатны хүний ​​амьтнаас ялгарах шинж чанаруудыг онцлон тэмдэглэ.

Хоёр хөл дээрээ алхсан агуйд амьдардаг байсан, багаж хэрэгсэл хийсэн, ан хийхээр явсан, амьтны арьсаар хувцасласан, галаас айдаггүй, хөгжсөн, шинэ зүйл гаргаж ирсэн,хөдөлгөөнт, уян хатан мөчрүүдтэй, Яриагаар дамжуулан түүний үйл ажиллагааны үр дүнг урьдчилан харж, таамаглаж чаддаг.

Хичээлийн хураангуй.

  • Бид юу олж мэдэхийг хүссэн бэ (Яагаад анхдагч ертөнцийг "хүн төрөлхтний хүүхэд нас" гэж нэрлэдэг вэ?)
  • Энэ асуултад та ямар хариулт өгөх вэ? (Хүүхдүүд хариулдаг)
  • Ажлаа үнэл: хэцүү эсвэл ойлгомжгүй мэт санагдсан зүйл; Хамгийн сонирхолтой нь юу байсан бэ?

Гэрийн даалгавар.

  • Сурах бичгийн 47-51-р хуудас
  • 34-р хуудас No3,4 дэвтэрт.

Уран зохиол.

  1. Данилов Д. Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц: Хүн ба хүн төрөлхтөн Багш нарт зориулсан арга зүйн зөвлөмж / Д.Данилов, Е.Сизова, С.Кузнецова - М.: BALASS, 2010
  2. revolution.allbest.ru>Соёл урлаг >00061710_0.html
  3. www.ref.by/refs/41/8162/1.html
  4. www.countries.ru/library/primitive/dec.htm

www.chay.info/library-dishes.html

Хичээлийн нэмэлт материал.

Хүмүүс нохойг хэрхэн гаршуулсан

Нохойг гаршуулах нь чулуун зэвсгийн төгсгөл үеэс эхэлдэг. Нохойн өвөг нь чоно байсан. Нохой олон жилийн турш хүний ​​үнэнч найз болсон.

Хүн, нохой хоёр (нохойн сарвууны хээ) хамтран амьдарсан тухай анхны нотлох баримт нь МЭӨ 22-р мянганы үеэс эхтэй. д. Генетикийн тооцоолол нь нохой, чоно хоёр 125 мянган жилийн өмнө хуваагдсан болохыг харуулж байна.

Зэрлэг нохдын багц хүмүүсийг байнга дагадаг байсан - эцэст нь хүмүүс хуарангийнхаа ойролцоо хоол хүнсний үлдэгдэл, хэрэгцээгүй гурвалжин, яс үлдээдэг байв. Хүмүүс нохойг хөөгөөгүй - эцэст нь анхдагч хүн амьдралынхаа төлөө байнга айдаг байв. Тэр чимээ бүрийг, танил бус дууг сонсов: дайсан мөлхөж байна уу? Мөн нохой нь хүний ​​сонсож чадахгүй зүйлийг сонсдог, хүний ​​үнэрлэх боломжгүй үнэрийг үнэрлэдэг. Тэдний мэдрэмтгий байдал нь ялангуяа шөнийн цагаар нэмэгддэг: эцэст нь нохой нь шөнийн махчин байсан. Хэрэв махчин амьтан шөнийн цагаар зогсоол руу мөлхөж байсан бол нохой хамгийн түрүүнд сонссон. Ноход хуцах замаар хүмүүсийг аюул ойртож байгааг анхааруулж, улмаар амь насыг нь аварсан.

Махчин амьтан зэрлэг зуршлаа мартаж, хүний ​​жинхэнэ найз болох хүртэл хэдэн мянган жил өнгөрчээ. Аажмаар тэр хүн нохойд агуйгаа хамгаалж, хуцаж сэрэмжлүүлэх дохио өгөхийг заажээ.

Хожим нь нохой ан хийж байгаа хүнд тусалж эхэлсэн: тэр ан агнуур хайж, эзэнд нь авчирч, өөрийгөө хамгаалахад нь тусалсан. Эцсийн эцэст нохой шугуйн гүнд унасан буудлагын ангийг үнэрлэн амархан олж, эсвэл үхсэн нугасыг буцааж авчрахаар ус руу яаран гүйдэг байв. Хүн мал аж ахуй эрхлэхэд нохой нь малыг хамгаалж эхлэв. Хүмүүс хаана ч амьдардаг, дэргэд нь нохой олддог.

Анхны хүмүүсийн орон сууцны тухай.

Түүхчид урт хугацаандАнхан шатны хүмүүс өөрсдөө байшин барихаа мэддэггүй, дор амьдардаг гэж үздэг задгай талбай, мөн өтгөн модны титэм дор эсвэл агуйд цаг агаарын таагүй байдлаас хамгаалагдсан. Гэвч энэ санаа буруу болж хувирав. Английн археологич Луис Лики Африкт ойролцоогоор нэг сая долоон зуун тавин мянган жилийн өмнө баригдсан байшингийн үлдэгдлийг олсоны дараа энэ нь өөрчлөгдсөн. Хэсэг хугацааны дараа ижил төстэй байгууламжууд Францад, одоо Ницца хот байрладаг газраас олджээ. Эндээс тэд 400-200 мянган жилийн өмнө амьтдын арьсаар бүрхэгдсэн чулуу, гадаснаас барьсан овоохойн үлдэгдэл олжээ. Овоохой бүрийн голд Ниццагийн салхи салхилах талдаа чулуугаар хашсан задгай зуух байв. Энэ нь өтгөн хана хараахан хийгдээгүй гэсэн үг юм.

Дүрмээр бол анхны орон сууц нь түр зуурын байгууламж байсан, учир нь анхдагч хүмүүс ч гэсэн нэг газарт удаан хугацаагаар байдаггүй байв. Хоол хайхын тулд тэд байнга нэг газраас нөгөө рүү нүүж байв. Илүү хатуу ширүүн уур амьсгалтай газруудад хүмүүс нүх гаргадаг байв. Тэд нүх ухаж, дээрээс нь шон эсвэл гуалингаар хучиж, цаг агаарын таагүй байдал, амьтдын дайралтаас өөрсдийгөө хамгаалжээ. Цаг хугацаа өнгөрөхөд налуу замыг өргөж, овоохой хэлбэрээр байрлуулж эхлэв. Славууд, германчууд болон бусад ард түмэн алс холын үед амьдарч байсан байшингууд ингэж гарч ирэв.

Олон гэр бүлээс бүрдсэн бүхэл бүтэн овог ихэвчлэн том нүхэнд амьдардаг байв. Заримдаа гэр бүлүүд байрладаг нүхний хананд гүн нүх ухсан байв. Ийм байшингууд нь хаалга, цонхгүй байв. Тэд дээврийн нүхээр орж ирэв.

Эртний хүмүүс байшин барихдаа маш их санаачлагатай байсан. Жишээлбэл, Сибирийн эртний оршин суугчид тэднийг мамонтын соёо эсвэл халимны хавиргаар барьж, арьсаар бүрхсэн байв. Хожим нь чулуун ба хүрэл зэвсгийн үед чулуун суурин дээр чулуу эсвэл модоор барилга барьж эхэлсэн. Аажмаар орон сууцны хэмжээ нэмэгдэж, зарим хүмүүс тэр үед олон давхар байшин барьж эхлэв. Канад болон Хойд Америкийн бусад олон оронд индианчууд 3-4, бүр 5 давхар байшин барьжээ.

Анхны хүмүүсийн гэр ахуйн эд зүйлс

Эхэндээ нүцгэн шороо нь хүний ​​ор, сандал, ширээ, хувцасны шүүгээний үүрэг гүйцэтгэдэг байв. Хүн хөгжлийн тодорхой үе шатанд хүрч, байгаль түүнд маш хатуу ширүүн мэт санагдахаа больж, өөрийн чадвар, хүч чадлаа зөвхөн оршин тогтнохын төлөөх тэмцэлд эргүүлэх боломж олдсон үед л хүн тодорхой хэлбэр дүрс бүхий гэр ахуйн эд зүйлсийг хийж эхлэв. зорилго. Сэтгэн бодох, ажиллах чадвар нь хүнийг амьтны ургамлын байдлаас гаргаж авсан. Анхан шатны хүн босоод ирэхээрээ улам арчаагүй болсон ч түүний бүтээсэн анхдагч ахуйн эд зүйлс энэ дутагдлыг нөхдөг. Сав суулга хийх чадвар хөгжихийн хэрээр эдгээр эд зүйлсийг чимэглэх урлаг ч хөгжиж эхэлжээ.

Анхан шатны амьтад хүрээлэн буй орчинд дасан зохицох, хамгаалалт, довтолгоонд бэлэн байх, үүр, агуйд суурьших, хясаа, шүд, сарвуутай байх чадварыг хөгжүүлдэг шиг эртний хүмүүс сав суулга, зэвсэг, хоргодох байр, хувцас хийж сурсан. өөрсдийн бүтээсэн зүйлээ амьдрах, тэсвэрлэх, таашаал авахын тулд үйл ажиллагаагаа өргөжүүлэх.

Энэ сонирхолтой байна

Хүмүүс үргэлж дулаахан газар амьдардаг байсан тул дулаан хувцас өмсдөггүй байв. Гэртээ зодох нь зөвхөн нарны туяанаас хамгаалах шаардлагатай байсан. Цагийн тодорхой хэсгийг эмэгтэйчүүд, хүүхдүүд модноос жимс түүж, идэж болох үндэс ухаж, шавьжны авгалдай хайхад зарцуулсан. Энэ амьдралын хэв маягийг цугларалт гэж нэрлэдэг байв. Гэхдээ хүмүүст бас мах хэрэгтэй байсан. Үүнийг эрчүүд ан хийж байхдаа олж авсан. Тэр үед мамонтууд дэлхий дээр амьдардаг байсан - анчдын гол олз. Мамонт их биенийхээ цохилтоор хүнийг алж чаддаг байсан ч хүмүүс ан хийсээр байв. Тэд тэр даруй маш их мах, өөх тос, арьстай болсон. Ан агнах, цуглуулах амжилт нь байгалийн жам ёсны байдлаас ихээхэн шалтгаална: ойн түймэр нь идэж болох жимс бүхий модыг сүйтгэж, амьтдыг үргээх, эсвэл ган гачиг нь өвсийг сүйтгэх болно. Анчид тэднийг юу хүлээж байгааг мэдэхгүй анд явав. Нэгэн өдөр эмэгтэйчүүд ихэвчлэн үр тариа тээрэмддэг газарт ижил үр тариа бүхий ургалтыг анзаарч, эдгээр нь санамсаргүй тархсан үр тарианууд соёолж гарсан гэж таамаглав. Тэд санамсаргүй байдлаар тарсан тариагаа тараахыг оролдсон бөгөөд тусгайлан ургуулсан согоо авсан. Хожим нь тэд ой мод, нуга дундуур тэнүүчлэхээсээ илүү гэрийнхээ ойролцоо тариа тарьж эхэлсэн. Ан хийж байхдаа зэрлэг гахай алсан эрчүүд үлдсэн гахайнуудыг гэртээ авчирчээ. Тэд бамбаруушийг хашаанд хийж, хооллож, өсгөсөн. Ингээд л газар тариалан, мал аж ахуй үүссэн.

Хамгийн эртний аяга таваг нь модоор хөндийрч, мөчрөөр нэхдэг. Хэрэв ус авчрах шаардлагатай бол зэгсэн эдлэлийг түүхий шавараар бүрсэн байв. Нэгэн өдөр зэгс санамсаргүйгээр галд унаж, саваа нь шатаж, шавар нь хатуу болжээ. Ингэж л хүмүүс ваар хийж сурсан. Навч, мөчир, ургамлын холтосоор сагс, хивс нэхдэг. Ургамлын иш нь утас шиг харагддаг байсан - маалинга, олсны ургамал. Тэд ийм утаснаас бүдүүн, зузаан даавуу хийж эхэлсэн боловч хувцас нь тэдэнд тухтай байв. Тэд хонины ноосоор утас хийхийг оролдсон - ноосон даавуу гарч ирэв.

Эрт дээр үед хүмүүс галаас айдаг байсан ч аажмаар гал нь дулаан, гэрэл, зэрлэг амьтдаас хамгаалдаг гэдгийг анзаарсан. Дараа нь хүмүүс гал түймэр эсвэл галт уулын дэлбэрэлтээс үүссэн галыг ашиглан гал гаргаж эхлэв. Тэд өөрсдөө гал гаргаж чаддаггүй тул мод цуглуулж, ийм галын дэргэд үүрэг гүйцэтгэх ёстой байв. Гэвч цаг хугацаа өнгөрөхөд тэд нэг хуурай модыг нөгөөд нь үрэхэд тэр нь шатаж эхэлдэг болохыг анзаарчээ.