Достоевскийн ядуу хүмүүст зориулсан сургамж. F сэдвээр уран зохиолын хичээл


Хичээлийн сэдэв: 8-р анги
F.M. Достоевский "Ядуу хүмүүс"
Зорилго: Оросын уран зохиолын талаархи оюутнуудын мэдлэгийг өргөжүүлэх.
Боловсролын даалгавар: оюутнуудыг Достоевскийн "Ядуу хүмүүс" бүтээлтэй танилцуулах.
Хөгжлийн даалгавар: уран зохиолын бүтээлд дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх.
Даалгавар бол боловсрол юм: ёс суртахууны боловсрол.
Хичээлийн үеэр:
1.Хичээлийн сэдэв, зорилтыг зарлав.
2. Яруу найргийн нэг минут.
3. оршилзохиолчийн тухай.
4. Унших, дүн шинжилгээ хийх:
Бүтээлийн гол дүрүүд хэн бэ?
Энэ бүтээлд ямар түүхийг дүрсэлсэн бэ? Та дүрүүдэд ямар хандлагатай байдаг вэ?
Дүрүүд ямар мэдрэмжийг төрүүлдэг вэ? Зөвтгөх. Энэ ажил юуны тухай вэ?
Энэ нь уншигчдад юу зааж чадах вэ?
5. Үндсэн асуултууд.
Зохиогчийн дүрүүдтэй холбоотой ямар байр суурьтай байна вэ? Зохиогч яагаад өөдрөг төгсгөлийг орхисон гэж та бодож байна вэ? Өгүүллийн төгсгөлийн өөрийн хувилбарыг гаргаж ирээрэй. Өгүүллийн гарчгийн утгыг тайлбарла. Энэ сэдэв нь хамааралтай гэж та бодож байна уу? бяцхан хүн»?
Ф.М.Достоевский "Ядуу хүмүүс"
Дүгнэлт. Макар Алексеевич Девушкин бол Санкт-Петербургийн нэгэн тэнхимд бага хэмжээний цалингаар бичиг баримт бичдэг, 47 настай, нэр бүхий зөвлөлийн гишүүн юм. Тэрээр Фонтанкагийн ойролцоох байнгын байранд оршин суугчдад зориулсан өрөөний хаалгатай урт коридорын дагуу шинэ байранд дөнгөж нүүжээ. Баатар өөрөө нийтийн өрөөний хуваалтын ард чихэлдэв. Түүний өмнөх байр хамаагүй дээр байсан. Гэсэн хэдий ч одоо Девушкины хувьд хамгийн гол зүйл бол хямдхан, учир нь тэр хашаандаа холын хамаатан Варвара Алексеевна Доброселовадаа илүү тохилог, үнэтэй байр түрээслэдэг. Хөөрхий түшмэл 17 настай өнчин охиныг хамгаалалтдаа авч, түүний төлөө зогсох хэн ч байгаагүй. Ойр хавьд амьдардаг тул Макар хов живээс айдаг тул тэд бие биенээ бараг хардаггүй. Гэсэн хэдий ч хоёуланд нь өдөр тутмын захидал харилцаанаас авдаг халуун дулаан, өрөвдөх сэтгэл хэрэгтэй. Макар Варенка хоёрын харилцааны түүхийг 184 оны 4-р сарын 8-наас 9-р сарын 30-ны хооронд бичсэн түүний 31, 24 захидалд нь дэлгэсэн байдаг... М.-ын анхны захидал чин сэтгэлийн хайрыг олохын аз жаргалаар дүүрэн байдаг. Бяцхан сахиусан тэнгэрдээ зориулж цэцэг, амттанд мөнгө зарцуулж, хоол хүнс, хувцас хунарыг үгүйсгэдэг. Варенка ивээн тэтгэгчдээ хэт их байгаад уурлаж байна.
Энэ бол Варенкагийн хувь тавилан юм. Тэрээр тосгонд өссөн боловч аав нь үл хөдлөх хөрөнгийн менежерийн албан тушаалаа алдаж, гэр бүлээ Санкт-Петербургт аваачжээ. Аав маань маш их хөдөлмөрлөж, өвдөж, нас барсан. Ээж нь ийм хувь тавилантай байсан. Бэлэвсэн эхнэр, Варенкагийн ээж, охиныг хамаатан садан Анна Федоровна хоргодож, дараа нь Варенкаг баян газрын эзэн Быковт зарж, гэр бүлийн зардлыг нь нөхөхийн тулд охинтой харгис хэрцгий ханджээ. Тэр өвчтэй болсон. Макар түүний араас харав. Бүтэн сартэр ухаангүй байсан.
Быков түүнийг олчих вий гэж эмээж, сэтгэл санаа нь сайжирсан. Ийм зүйл болсон. Быков хэлэхдээ, хэрэв Варенка түүнтэй гэрлэхгүй бол тэр баян худалдаачны эхнэртэй гэрлэх болно. Гэвч Варенка түүнтэй гэрлэсэн хэвээр байна. Макар үүнийг маш хүндээр хүлээж авч байна.
Яагаад ийм ажил дуусгавар болсон бэ? Тэр шударга уу? Та энэ хэсгийг яаж дуусгах вэ?
6. Бүтээлийн тухай таван мөрт шүлэг зохиох.
"Ядуу хүмүүс"
Сэтгэл хөдөлгөм, сэтгэл хөдөлгөм.
“Бяцхан хүний” асуудлыг хөндөж, хүмүүсийг хайхрамжгүй орхихгүй, өршөөл үзүүлэхийг зааж, нийгмээс өршөөл үзүүлэхийг шаарддаг.
Гунигтай, эмгэнэлтэй, өрөвдөх сэтгэл, шударга ёсыг шаарддаг.
Өвдөлт.
7. Үр дүн, дүгнэлт, үнэлгээ. Өгүүлбэрийг дуусга: Өнөөдөр сонирхолтой байлаа...Надад хэцүү байсан...Одоо би чадна...
8. Д/З Достоевскийн тухай өгүүллэг. Таалагдсан фрагментийн дүрээр унших. Бүтээлийн талаар 5 асуулттай асуулт хариултыг хийнэ үү.
Бүтээлийг уншиж дуусга.


Хичээлийн сэдэв: 8-р анги
F.M. Достоевский "Ядуу хүмүүс"
Зорилго: Оросын уран зохиолын талаархи оюутнуудын мэдлэгийг өргөжүүлэх.
Боловсролын даалгавар: оюутнуудыг Достоевскийн "Ядуу хүмүүс" бүтээлтэй танилцуулах.
Хөгжлийн даалгавар: уран зохиолын бүтээлд дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх.
Даалгавар бол боловсрол юм: ёс суртахууны боловсрол.
Хичээлийн үеэр:
1.Хичээлийн сэдэв, зорилтыг зарлав.
2. Яруу найргийн нэг минут.
3. Зохиолчийн тухай оршил үг.
4. Унших, дүн шинжилгээ хийх:
Бүтээлийн гол дүрүүд хэн бэ?
Энэ бүтээлд ямар түүхийг дүрсэлсэн бэ? Та дүрүүдэд ямар хандлагатай байдаг вэ?
Дүрүүд ямар мэдрэмжийг төрүүлдэг вэ? Зөвтгөх. Энэ ажил юуны тухай вэ?
Энэ нь уншигчдад юу зааж чадах вэ?
5. Үндсэн асуултууд.
Зохиолчийн дүрүүдтэй холбоотой ямар байр суурьтай байна вэ? Зохиогч яагаад өөдрөг төгсгөлийг орхисон гэж та бодож байна вэ? Өгүүллийн төгсгөлийн өөрийн хувилбарыг гаргаж ирээрэй. Өгүүллийн гарчгийн утгыг тайлбарла. Та "бяцхан хүн" сэдэвтэй холбоотой гэж бодож байна уу?
Ф.М.Достоевский "Ядуу хүмүүс"
Дүгнэлт. Макар Алексеевич Девушкин бол Санкт-Петербургийн нэгэн тэнхимд бага хэмжээний цалингаар бичиг баримт бичдэг, 47 настай, нэр бүхий зөвлөлийн гишүүн юм. Тэрээр Фонтанкагийн ойролцоох байнгын байранд оршин суугчдад зориулсан өрөөний хаалгатай урт коридорын дагуу шинэ байранд дөнгөж нүүжээ. Баатар өөрөө нийтийн өрөөний хуваалтын ард чихэлдэв. Түүний өмнөх байр хамаагүй дээр байсан. Гэсэн хэдий ч одоо Девушкины хувьд хамгийн гол зүйл бол хямдхан, учир нь тэр хашаандаа холын хамаатан Варвара Алексеевна Доброселовадаа илүү тохилог, үнэтэй байр түрээслэдэг. Хөөрхий түшмэл 17 настай өнчин охиныг хамгаалалтдаа авч, түүний төлөө зогсох хэн ч байгаагүй. Ойр хавьд амьдардаг тул Макар хов живээс айдаг тул тэд бие биенээ бараг хардаггүй. Гэсэн хэдий ч хоёуланд нь өдөр тутмын захидал харилцаанаас авдаг халуун дулаан, өрөвдөх сэтгэл хэрэгтэй. Макар Варенка хоёрын харилцааны түүхийг 184 оны 4-р сарын 8-наас 9-р сарын 30-ны хооронд бичсэн түүний 31, 24 захидалд нь дэлгэсэн байдаг... М.-ын анхны захидал чин сэтгэлийн хайрыг олохын аз жаргалаар дүүрэн байдаг. Бяцхан сахиусан тэнгэрдээ зориулж цэцэг, амттанд мөнгө зарцуулж, хоол хүнс, хувцас хунарыг үгүйсгэдэг. Варенка ивээн тэтгэгчдээ хэт их байгаад уурлаж байна.
Энэ бол Варенкагийн хувь тавилан юм. Тэрээр тосгонд өссөн боловч аав нь үл хөдлөх хөрөнгийн менежерийн албан тушаалаа алдаж, гэр бүлээ Санкт-Петербургт аваачжээ. Аав маань маш их хөдөлмөрлөж, өвдөж, нас барсан. Ээж нь ийм хувь тавилантай байсан. Бэлэвсэн эхнэр, Варенкагийн ээж, охиныг хамаатан садан Анна Федоровна хоргодож, дараа нь Варенкаг баян газрын эзэн Быковт зарж, гэр бүлийн зардлыг нь нөхөхийн тулд охинтой харгис хэрцгий ханджээ. Тэр өвчтэй болсон. Макар түүний араас харав. Бүтэн сар ухаангүй байсан.
Быков түүнийг олчих вий гэж эмээж, сэтгэл санаа нь сайжирсан. Ийм зүйл болсон. Быков хэлэхдээ, хэрэв Варенка түүнтэй гэрлэхгүй бол тэр баян худалдаачны эхнэртэй гэрлэх болно. Гэвч Варенка түүнтэй гэрлэсэн хэвээр байна. Макар үүнийг маш хүндээр хүлээж авч байна.
Яагаад ийм ажил дуусгавар болсон бэ? Тэр шударга уу? Та энэ хэсгийг яаж дуусгах вэ?
6. Бүтээлийн тухай таван мөрт шүлэг зохиох.
"Ядуу хүмүүс"
Сэтгэл хөдөлгөм, сэтгэл хөдөлгөм.
“Бяцхан хүний” асуудлыг хөндөж, хүмүүсийг хайхрамжгүй орхихгүй, өршөөл үзүүлэхийг зааж, нийгмээс өршөөл үзүүлэхийг шаарддаг.
Гунигтай, эмгэнэлтэй, өрөвдөх сэтгэл, шударга ёсыг шаарддаг.
Өвдөлт.
7. Үр дүн, дүгнэлт, үнэлгээ. Өгүүлбэрийг дуусга: Өнөөдөр сонирхолтой байлаа...Надад хэцүү байсан...Одоо би чадна...
8. Д/З Достоевскийн тухай өгүүллэг. Таалагдсан фрагментийн дүрээр унших. Бүтээлийн талаар 5 асуулттай асуулт хариултыг хийнэ үү.
Бүтээлийг уншиж дуусга.

Нийтэлсэн огноо: 25.04.2015

Товч тодорхойлолт:Сэдэв: F.M. Достоевский. "Ядуу хүмүүс" роман. Захидал дахь романы жанрын өвөрмөц байдал. "Бяцхан хүн" сэдвийн шинэлэг тайлбар Хичээлийн зорилго: Боловсрол - оюутнуудыг Ф.М. Достоевский; "Ядуу хүмүүс" романыг танилцуулах; тухай харуулах

материалыг урьдчилан харах

Сэдэв: F.M. Достоевский. "Ядуу хүмүүс." Захидал дахь романы жанрын өвөрмөц байдал. "Бяцхан хүн" сэдвийн шинэлэг тайлбар.

Ф.М-ийн бүтээлүүдтэй оюутнуудыг үргэлжлүүлэн танилцуулах. Достоевский; "Ядуу хүмүүс" романыг танилцуулах; романы жанрын онцлогийг үсгээр харуулах;

Аналитик сэтгэлгээ, яриа, ой санамжийг хөгжүүлэх;

Унших соёлыг төлөвшүүлэх; бусад хүмүүсийг ойлгох чадвар, өрөвдөх сэтгэл, өрөвч сэтгэл.

Тоног төхөөрөмж: Ф.М.-ийн хөрөг. Достоевский, танилцуулга, мэдэгдэл, Ф.М. Достоевский.

Хичээлийн үеэр

I. Зохион байгуулалтын үе шат.

II. Мэдлэгийг шинэчлэх.

    Оюуны довтолгооны техник.

- "Бяцхан хүн". Энэ ямар хүн бэ?

эрхээ хасуулсан

аз жаргалгүй

доромжлогдсон

Жижигхэн хүн

гомдсон

буталсан

гачигдалтай

гомдсон

Зорилго тавих.

2. Уншсан зохиолынхоо талаар сэтгэгдлээ солилц.

Федор Михайлович Достоевскийн анхны роман танд ямар сэтгэгдэл төрүүлсэн бэ?

Энэ роман танд юу таалагдсан бэ?

Энэ нь танд шинэ бөгөөд ер бусын санагдаж байсан уу?

Энэ нь танд ямар асуулт тавьсан бэ?

Одоо 19-р зууны урлаг, уран зохиол дахь "ердийн нөхцөл байдалд жирийн зан чанарыг дүрслэх" хөдөлгөөний нэрийг санаж байна уу.

а) сентиментализм; б) романтизм; в) реализм; г) сонгодогизм?

III. Үйл ажиллагааны шинэ ойлголт, арга барилыг бий болгох.

1. Оюутны мессеж.

Тусгай даалгавар авсан оюутан Ф.М-ийн амьдрал, уран бүтээлийн талаар илтгэл тавина. Достоевский (танилцуулга).

2. Яриа.

Самбар дээр бичнэ үү:

"Хүн бол нууц юм. Үүнийг шийдэх хэрэгтэй бөгөөд хэрэв та бүх амьдралаа үүнийг шийдвэрлэхэд зарцуулж байгаа бол цагийг дэмий үрсэн гэж битгий хэлээрэй; Би эр хүн болохыг хүсдэг учраас энэ нууцыг эрхэлж байна ...” Ф.М. Достоевский.

Самбар дээр бичсэн мэдэгдлийг уншина уу. Энэ хэллэг нь их зохиолчийн амьдрал, бүтээлч гол зарчмыг, өөрөөр хэлбэл түүний итгэл үнэмшлийг агуулсан байдаг.

Одоо та “Ядуу хүмүүс” романыг уншиж, их зохиолчийн уран сайхны итгэл үнэмшлийн тухай хэлсэн үгтэй танилцсан тул юу болохыг тодорхойлохыг хичээгээрэй. Гол сэдэвЭнэ зохиолчийн бүтээлч байдал? Хүн ба түүний дотоод ертөнц.

Энэ шинж чанар нь Достоевскийд тодорхой болж, сэтгэл зүй гэж нэрлэгдэх болно.

"Ядуу хүмүүс" роман нь зохиолчийн уран зохиолын анхны анхны бүтээл болжээ. Зохиолч нэгэн цагт Пушкин, Гогол нарын олж илрүүлсэн, романы гарчигт заасан хүний ​​онцгой төрлийг дүрсэлсэн байдаг. Заримдаа энэ төрлийг "бяцхан хүн" гэж нэрлэдэг.

Энэхүү баяр баясгалан нь бүх нийтийнх байсан бөгөөд үл мэдэгдэх залуу зохиолч "байгалийн сургууль" -д оролцогчдын нэг болж, түүний бүтээл 1846 онд хэвлэгдсэн "Петербургийн цуглуулга" хоёр дахь альманахаа нээв. Бодлын захирагч В.Г. Зохиолыг уншсаны дараа Белинский зохиолчоосоо: "Чи үүнийг бичсэнээ ойлгож байна уу?" "Энэ бол миний амьдралын хамгийн сайхан мөч байсан" гэж хожим нь Ф.М. Достоевский.

Энэ роман хэвлэгдэхээсээ өмнө яагаад алдар нэрд хүрсэн гэж та бодож байна вэ?

Түүний сэдэв нь бидний цаг үеийн тулгамдсан асуудлуудаар уншигчдын сэтгэлийг хөдөлгөв.

Энэ нь ямар төрлийн баатрыг дүрсэлсэн бэ? Жижигхэн хүн.

Чиний зөв. Энэ нь Ф.М.-ийн анхны романы гайхалтай амжилтын шалтгаан болсон юм. Достоевский. Энэ тухай В.Г. Белинский: "Мансарда, хонгилд байгаа хүмүүсийг хайрлаж, тэдний тухай алтадмал танхимуудын оршин суугчдад: "Эцсийн эцэст эдгээр нь бас хүмүүс, та нарын ах дүүс!" гэж хэлдэг залуу яруу найрагчийн нэр хүнд, алдар суу.

2. Судалгаа. Бүлгийн ажил.

"Бяцхан хүн" гэсэн сэдэв нь 19-р зууны эхний хагаст Оросын уран зохиолд зовлон зүдгүүрээр дамжин хөгжсөн."

Оюутнууд A.S.-ийн бүтээлүүдээс жишээ татдаг. Пушкина, N.V. Гоголь энэ сэдэвт зориулагдсан. Бүлэг бүрээс илтгэгчийн илтгэл. Үнэлгээ.

Дэвушкиний дүрд уламжлал, шинэлэг байдлын ямар шинж чанарууд байдаг вэ?

Гарчиг нь ямар утгатай вэ?

Тайлбар толь бичгийн ажил

Захидал роман эсвэл үсгээр бичсэн роман нь нэг буюу хэд хэдэн баатруудын захидлын мөчлөг бүхий роман юм. Захидал нь дүрүүдийн сэтгэл хөдлөлийн туршлагыг илэрхийлж, тэдний дотоод хувьслыг тусгасан байдаг. Энэ төрөл нь 17-р зуунд үүссэн боловч 18-р зууны уран зохиолд, ялангуяа сентименталист зохиолчдын бүтээлүүдэд түгээмэл болсон. Романтизмын уран зохиолд төрөл зүйлийн хөгжил үргэлжилсээр байв. Эпистоляр роман өнөөг хүртэл оршсоор байна.

Жанрын онцлог үзэл суртлын агуулгыг хэрхэн илэрхийлдэг вэ?

Макар Дэвушкиний дүрийн гол онцлог нь юу вэ?

"Бяцхан хүн" -ийг дүрслэхдээ зохиолчийн шинэлэг байдлын зэргийг тодорхойл.

Алдарт утга зохиолын шүүмжлэгч М.М. Бахтин "Достоевскийн яруу найргийн асуудлууд" бүтээлдээ зохиолчийн "бяцхан хүн" -ийг дүрсэлсэн шинэлэг байдлын талаар бичжээ: "Гоголийн ертөнцөд "Ядуу хүмүүс" зохиолын зохиолч "Коперникийн хувьсгал" хийж, зургийн сэдэв болгожээ. Баатрын бодит байдал биш, харин хоёр дахь зэрэглэлийн бодит байдал болох түүний өөрийгөө танин мэдэхүй юм "

IV. Өргөдөл. Ур чадвар, чадварыг бий болгох.

1. Бүлгээр ажиллах.

1 бүлэг. Зохиолын баатруудын амьдралын нөхцөл байдал. Синквин хийх.
Дүгнэлт: романы баатрууд ядуу, өрөвдөлтэй амьдралтай байдаг.
2-р бүлэг. Манай баатруудын уулздаг хүмүүс.
Даалгавар: Зохиолын баатруудын хувь заяаг захидлаар дүрсэлсэн баатруудын тухай ярина уу. Синквин хийх.
Дүгнэлт: эргэн тойронд ядуурал бий болж, хүмүүсийг үхэлд хүргэж байна. Эдгээр хүмүүс Варенка, Дэвушкин нарыг өрөвдөх сэтгэлийг төрүүлдэг.
3-р бүлэг. Санкт-Петербург хотын тодорхойлолт. Үзэсгэлэнт байдал.
Даалгавар: Байгаль, Санкт-Петербургийн тодорхойлолтыг олж, Достоевский ямар өнгө хэрэглэдэгийг анхаарч үзээрэй. Синквин хийх.
Дүгнэлт: Санкт-Петербургийн ландшафтын дүрслэл нь ялгаатай байдал дээр баригдсан. Эдгээр дүрслэл нь дүрүүдийн дотоод ертөнцийг ойлгоход тусалдаг.
4-р бүлэг. Макар Дэвушкин, Варвара нарын дүр. Синквин хийх.
Бүлэг бүрээс илтгэгч үг хэлдэг. Үнэлгээ.

Надад хэлээч, бидний амьдралд "бяцхан хүмүүс" байдаг уу?

Достоевскийн "бяцхан хүн"-ийн талаархи үзэл бодол нь сэрэх үеийг дүрсэлсэн гэж үздэг хүний ​​зан чанар, хүнийг хувь хүнгүй болгохыг эсэргүүцсэн жагсаал. Достоевский бол сэтгэлзүйн зохиолч юм.

2. Ф.Достоевскийн “Ядуу хүмүүс” романы тест (хувь хүн)

1. Достоевский "бяцхан хүн"-ийн сэдвийг хөгжүүлэх уламжлалаа үргэлжлүүлэв.

A) Тургенев ба Пушкин; B) Пушкин ба Лермонтов;

B) Пушкин ба Гоголь; г) Радищев, Толстой; г) Карамзин, Гоголь.

2. Достоевскийн уран зохиол дахь “загалмайлсан эцэг” нь “Ядуу хүмүүс” романыг нь өндрөөр үнэлсний эцэст:

A) В.Белинский B) Н.Гоголь C) А.Пушкин d) Л.Толстой e) Н.Чернышевский.

3. Достоевскийн анхны бүтээлийг нэрлэ.

A) "Цагаан шөнө" b) "Гэмт хэрэг ба шийтгэл" c) "Ядуу хүмүүс" d) "Чөтгөрүүд" e) "Газар доорх тэмдэглэл"

4. “Ядуу хүмүүс” романыг бичсэн хэлбэрийг заана уу.

5. Макар Дэвушкин

A) 18 настай b) 24 настай c) 35 настай d) 40 настай e) 47 настай.

6. Дэвушкин хэний тухай бичсэн байдаг: “Ийм саарал, жижиг; Ийм тослог хувцастай алхаж явахад нь харахад өвдөж байна... өвдөг нь чичирч, гар нь чичирч байна... Тэр гэр бүлтэй - эхнэр, гурван хүүхэдтэй"?

A) Емельян Иванович б) Горшков. C) Покровский d) Быков г) Ратазяев.

A) " Хатан хаан"Пушкин б) Пушкиний "Белкиний үлгэрүүд" в) Гоголын "Ерөнхий байцаагч" г) " Хөөрхий Лиза» Карамзин г) Фонвизины '' Бага ''.

8. Варенкагийн захидлаас бид хэний тухай олж мэдэх вэ: “Энд тэр миний гарыг хайж байгаагаа, миний нэр төрийг буцааж өгөх үүрэгтэй гэж, тэр баян байсан, хуримын дараа намайг авч явна гэдгээ мэдэгдэв. түүний хээрийн тосгон” гэж үү?

A) Емельян Ивановичийн тухай b) Покровскийн тухай C) Горшковын тухай d) Быковын тухай e) Ратазяевын тухай.

9. Ф.Достоевскийн зохиолыг нэрлэ.

A) "Амилалт" b) "Анна Каренина" c) "Эцэг хөвгүүд" d) "Гэмт хэрэг ба шийтгэл" e) "Обломов".

Өөрийгөө шалгах. Хариултууд: 1. в 2. а 3. в 4. в 5. г 6. б 7. б 8.г 9. г

Үнэлгээчний хичээлийн үйл ажиллагааг хэлбэржүүлэх үнэлгээ

Оюутнуудын бүтэн нэр

Бүлэгт үүрэг хуваарилахад оролцож, үүргээ биелүүлдэг

Санаа санал болгодог

Бүлгийн хэлэлцүүлэгт идэвхтэй оролцдог (санал болгож буй санаа, мэдээлэл боловсруулах, нэгтгэн дүгнэх)

Бүлгийн гишүүдэд тусалдаг

Анхааралтай сонсож, асуулт асууна

Хэлэлцүүлэг явуулах чадвартай (эелдэгээр эсэргүүцэж, маргаан үүсгэсэн асуудлаар зөвшилцөхийг эрэлхийлэх)

Өгөгдсөн сургалтын даалгаварт анхаарлаа төвлөрүүлж, бүлэгт ажиллана

Нийт оноо

V. Хичээлийн хураангуй. Тусгалын үе шат.

Тойрог дотор байгаа залуус самбар дээрх тусгал дэлгэцээс өгүүлбэрийн эхлэлийг сонгон нэг өгүүлбэрээр ярьдаг.

1. өнөөдөр би сурсан ... 2. сонирхолтой байсан ... 3. хэцүү байсан ... 4. Би даалгавраа гүйцэтгэсэн ...

5. Би үүнийг ойлгосон ... 6. Одоо би чадна ... 7. Би үүнийг мэдэрсэн ... 8. Би олж авсан ...

9. Би сурсан... 10. Би амжилтанд хүрсэн... 11. Би чадсан... 12. Би хичээх болно...

13. Би гайхсан... 14. надад амьдралын сургамж өгсөн... 15. Би хүссэн...

VI. Гэрийн даалгавар мэдээллийн үе шат.

Бүтээлч даалгавар.

1. “Ядуу хүмүүс” зохиолын баатруудын тухай сэтгэгдлээ бичсэн найздаа захидал бичээрэй.

2. “Ядуу хүмүүст бичсэн миний дуртай захидал” эссэ зохио.

3. Амьдралын ямар нөхцөл байдалд би “бяцхан хүн” шиг санагдсан бэ?

Хэрэв материал танд тохирохгүй бол хайлтыг ашиглана уу

Хэсгүүд: Уран зохиол

Анги: 9

Хичээлийн зорилго:

  • ахлах сургуулийн сурагчдын уран зохиолын ур чадварыг дээшлүүлэх;
  • уран зохиолын текстийг шинжлэх чадварыг хөгжүүлэх;
  • есдүгээр ангийн сурагчдын дунд судалгааны соёлыг төлөвшүүлэх;
  • хүнийг хүндлэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх;
  • зохиолчийн бүтээлд уншигчдын сонирхлыг бий болгох.

Хичээлийн зорилго:

  • уран зохиолын төрлийн сэдэвчилсэн шинж чанарыг эмхэтгэх үйл ажиллагааг зохион байгуулах;
  • "бяцхан хүн" дүрслэлд Достоевскийн шинэчлэлийн онцлогийг тодруулах;
  • дүрсийн систем болон хоорондын харилцааны алсын харааг сайжруулах жанрын онцлогажил;
  • янз бүрийн тайлбарыг харьцуулах үндсэн дээр бүлгийн хэсэгчилсэн хайлтын даалгаврын хэрэгжилтийг хангах уран зохиолын текст.

Хичээлийн явц

Хичээл 1

1. Зохион байгуулалтын мөч.

2. Сонирхлыг өдөөх.Слайд 2 (Хавсралт 1) .

"Хүн бол нууц юм. Үүнийг шийдэх хэрэгтэй бөгөөд хэрэв та бүх амьдралаа үүнийг шийдвэрлэхэд зарцуулж байгаа бол цагийг дэмий үрсэн гэж битгий хэлээрэй; Би эр хүн болохыг хүсдэг учраас энэ нууцлаг зүйлд оролцож байна...”

Ф.М.Достоевский.

3. Багшийн танилцуулга .

Та “Ядуу хүмүүс” романыг уншаад их зохиолчийн уран сайхны итгэлийн тухай хэлсэн үгтэй танилцсан. Энэ зохиолчийн бүтээлийн гол сэдэв юу вэ?

Хүн ба түүний дотоод ертөнц.

Энэ шинж чанар нь Достоевскийд тодорхой болж, сэтгэл зүй гэж нэрлэгдэх болно. Зохиолчийн зохиолын энэхүү шинж чанар нь залуу шүүмжлэгч Валерианы нөлөөн дор гарч ирэв. Майков, түүнтэй хамт зохиолч нь ах дүү Бекетов, М.В.Петрашевский, С.Ф. Майков гол ажил болгож байна орчин үеийн уран зохиолсэтгэл судлал, хүний ​​мөн чанарыг судалдаг. Слайд 3

"Гоголь, Достоевский хоёулаа бодит нөхцөл байдлыг дүрсэлсэн. Гэхдээ Гоголь бол үндсэндээ нийгмийн яруу найрагч; Ноён Достоевский юуны түрүүнд сэтгэлзүйн шинж чанартай байдаг. Нэг нь хувь хүн нь тодорхой нийгэм эсвэл тодорхой хүрээний төлөөлөгчийн хувьд чухал байдаг; Нөгөө талаас нийгэм өөрөө хувь хүний ​​зан чанарт үзүүлэх нөлөөгөөрөө сонирхолтой байдаг.”

19-р зууны урлаг, уран зохиол дахь "ердийн нөхцөл байдалд ердийн зан чанарыг дүрслэх" хөдөлгөөнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

а) сентиментализм;

б) романтизм;

в) реализм;

г) сонгодогизм?

"Ядуу хүмүүс" роман нь зохиолчийн уран зохиолын анхны анхны бүтээл байв. Зохиолч Пушкин, Гоголь нарын үед олж илрүүлсэн онцгой төрлийн хүнийг сонирхож байв. Энэ сонирхлыг гарчигт заасан болно. Энэхүү баяр баясгалан нь бүх нийтийнх байсан бөгөөд үл мэдэгдэх залуу зохиолч "байгалийн сургууль" -д оролцогчдын нэг болж, түүний бүтээл 1846 онд хэвлэгдсэн "Петербургийн цуглуулга" хоёр дахь альманахаа нээв. Бодлын захирагч В.Г.Белинский романыг уншсаны дараа түүний зохиолчоос "Та үүнийг бичсэн гэдгээ ойлгож байна уу?" гэж асуув. Ф.М.Достоевский.

Энэ роман хэвлэгдэн гарахаасаа өмнө яагаад алдаршсан гэж та бодож байна вэ?

Түүний сэдэв нь бидний цаг үеийн тулгамдсан асуудлуудаар уншигчдын сэтгэлийг хөдөлгөв.

"Өдрийн тэмдэглэлийн хуудсууд" -аас ажлын талаархи сэтгэгдлээ уншина уу.

4. Зохиолын сэтгэл хөдлөлийн талаарх оюутнуудын хэлэлцүүлэг.

Зохиолч ямар баатар санаа зовдог вэ?

Жижигхэн хүн.

Слайд 5: "Дээврийн хонгил, хонгилд байгаа хүмүүсийг хайрлаж, тэдний тухай алтадмал танхимуудын оршин суугчдад хандан: "Эцсийн эцэст эдгээр нь бас хүмүүс юм, та нарын ах дүүс!"

В.Г.Белинский.

Багшийн үг:

"Бяцхан хүн" сэдэв нь 19-р зууны эхний хагаст Оросын уран зохиолд зовлон зүдгүүрээр хөгжсөн. Энэхүү диссертацийг нотлох эсвэл маргах.

(Оюутнууд энэ сэдэвт зориулсан А. С. Пушкин, Н. В. Гогол нарын бүтээлүүдийн жишээг өгдөг.)

5. Зорилгоо тодорхойлох

Гарчиг нь ямар утгатай вэ?

Достоевский энэ сэдвээр ямар шинэ зүйл оруулсан бэ?

Дэвушкиний дүрд уламжлал, шинэлэг байдлын ямар шинж чанарууд байдаг вэ?

Жанрын онцлог үзэл суртлын агуулгыг хэрхэн илэрхийлдэг вэ?

Та романыг судлах бидний ажлын замыг зөв тодорхойлсон. Энд бидний даалгавар байна:

Зохиолын нэр нь танил сэдвийг тунхаглахын хамт түүний дуу авианы шинэ талыг хэрхэн илчилж байна вэ?

Макар Девушкиний дүрд ямар сэдэвчилсэн шинж чанарууд багтсан бэ?

"Бяцхан хүн" -ийг дүрсэлсэн зохиолчийн шинэлэг байдлын зэргийг тодорхойл.

Үр дүнтэй ажиллахын тулд бид бүлгүүдэд хуваагдана. Даалгавраа гүйцэтгэх, ажиглалтын үр дүнг дараагийн хичээлээр хэлэлцэх 25 минутын хугацаа өгнө.

1-р бүлэг Бүтээлийн төрөл, хэв маягийн онцлог.

Бүлэг 2. Макар Девушкин ба түүний "өмнөх хүмүүс"

Бүлэг 3. Зохиолын гол дүрийн “давхарууд”.

Бүлэг 4. “Ядуу хүмүүс”-д уламжлал ба шинэчлэлийн хоорондын хамаарал.

(Анги хамт олноороо асуудлыг шийдвэрлэхийн тулд бүлэгт хуваагдана.)

6. Бие даасан ажилбүлгүүдэд

Хичээл 2

1. Хамтын харилцан яриа.

Оюутнууд завсрын шатны үр дүнг бичнэ. Боловсролын даалгаврын нэгдмэл байдлын дагуу асуултуудыг бүлэглэсэн боловч "Бяцхан хүн: төрөл эсвэл зан чанар уу?" Гэсэн гол асуудлыг шийдвэрлэх логикоор хэлэлцүүлэг үргэлжилж байна. (Тэмдэглэлд асуултын ард хариулт өгч буй бүлгийн дугаар бичигдсэн болно.)

Гэртээ ахисан түвшний даалгавар болгон эмхэтгэсэн "Өртөөний харуул", "Пальто", "Бела", "Ядуу хүмүүс" гэсэн дүрст системийн диаграммуудыг харьцуул. "Бяцхан хүн"-ийн тухай Достоевскийн зохиолын дүрслэлийн систем яагаад ийм асар том болсон бэ? - 2-р бүлэг.

Зохиогчийн сонгосон зохиолын төрөлд нийцүүлэн.

Бүтээлийн гарчгийн утгыг бодож, харьцуулж үзээрэй - 2-р бүлэг.

"Станцын мастер" гэсэн гарчиг нь нийгмийн байдалГол дүр. "Хүрэл морьтон" бол "бяцхан эр"-ийн хувь заяанд төр хайхрамжгүй хандаж, түүний итгэл найдварыг үл тоомсорлож, хувийн шинж чанарыг нь дарж буйн бэлгэдэл юм. "Пальто" бол Башмачкины шүтдэг объект, оршихуйн утга учрыг олох, өөрийгөө батлах арга зам юм.

Достоевскийн зохиолын нэрийг яагаад томъёолсон бэ? олон тоо? - 3-р бүлэг

Гарчиг дахь аль үг нь логик онцолсон бэ? - 4-р бүлэг.

Достоевский "ард түмэн" гэдэг үгэнд анхаарлаа хандуулж, дүрүүдийн ядуурал төдийгүй тэдний хүсэл мөрөөдөл, амьдралаа өөрчлөх төлөвлөгөө, хөршүүддээ анхаарал халамж тавих, нэр төрийг эрхэмлэх мэдрэмжийг харуулдаг.

Роман дахь Макарын "давхарууд" -ыг нэрлээд, бид "бяцхан хүмүүс" - 3-р бүлэгтэй гэдгийг нотлох бүтээлийн хэсгүүдийг уншина уу. Сурагчид албан ёсны Горшков, Петр Покровский, Захар Прокофьевич, Емельян Иванович, Тереза ​​нарыг нэрлэжээ. Шүүмжийн үнэн зөвийг батлахын тулд гол хэсгүүдийг уншдаг - 3-р бүлэг.

Дэвушкиний тайлбараас "бяцхан хүн" төрөл - 2-р бүлэгт хамаарах утга зохиолын баатруудын тухай ишлэлүүдийг олоорой.

"Одоо би " Станцын дарга“Би үүнийг таны номноос уншсан; Учир нь би чамд хэлэх болно, бяцхан ээж ээ, та амьдардаг ч гэсэн таны хажууд таны бүх амьдрал таны хуруунд байгаа мэт хэвлэгдсэн ном байгааг та мэдэхгүй байна ... Эцсийн эцэст би Яг л тэр номонд гардаг шиг, би ч гэсэн заримдаа энэ Самсон Вирин, хөөрхий хүнтэй ижил нөхцөл байдалд ордог байсан. Бидний дунд хичнээн их Самсонов Вырин явж байна вэ, ийм хөөрхийлөлтэй зүрх сэтгэлтэй хүмүүс! . Би үүнийг өөрөө харсан - энэ бүхэн миний дэргэд амьдардаг; Энд Тереза ​​- яагаад хол явах гэж байна! - ядаж л манай хөөрхий түшмэл, - эцсийн эцэст тэр яг л Самсон Вырин байж магадгүй, зөвхөн Горшков гэдэг өөр овогтой.

“Өртөө агент”, “Хүрэл морьтон”, “Пальто”, “Бела” зохиолын өгүүллийн хэлбэрт дүн шинжилгээ хийнэ үү. Эдгээр бүтээлүүдээс бид "бяцхан хүмүүсийн" яриаг сонсдог уу? - 2 ба 4 бүлэг.

"Пальто", "Хүрэл морьтон" зохиолуудад өгүүллэгийг зохиогчид даатгасан бол "Станцын агент" кинонд өгүүлэгч нь үйл явдлын талаар ярьдаг бол Максим Максимыч өөрөө Бела, Печорин хоёрын харилцааны түүхийг өгүүлдэг. "Пальто" дээр бид баатрын монологийг сонсдоггүй төдийгүй зохиолч: "Акаки Акакиевич өөрийгөө ихэвчлэн угтвар үг, үйлдлүүд, эцэст нь ямар ч утгагүй хэсгүүдээр илэрхийлдэг байсныг та мэдэх хэрэгтэй. Хэрэв асуудал маш хэцүү байсан бол тэр өгүүлбэрээ огт дуусгадаггүй зуршилтай байсан ..." "Өртөөний агент" кинонд баатарт тохиолдсон золгүй явдлынхаа талаар өгүүлэхийг даалгасан боловч уншигч энэ түүхийг өгүүлэгчээс мэдэж авдаг. . Вириний амнаас Дунагийн тухай дурсамжууд гардаг. "Хүрэл морьтон" киноны Евгений зохисгүй шууд ярианы хэлбэрээр Парашатай ирээдүйн аз жаргалыг мөрөөддөг. Максим Максимыч бол байгалийн ертөнц, хүмүүсийн мэдрэмжийг ойлгодог гайхалтай түүхч юм. Гэхдээ энэ хараахан сэтгэл зүйч биш байна. Тийм ч учраас зохиолч Печорины "хачин хүн" хөргийг аялагч офицерт "даалгах" болно.

Өгүүлэгч Дэвушкиний ямар чанаруудыг эпистоляр хэлбэрээр илрүүлдэг вэ - 1-р бүлэг.

Нэгдүгээрт, Девушкин өөрөө ярьдаг, дараа нь өөрийн "хэв маяг" -ыг олохын төлөөх тэмцэлд баатрын хувийн өсөлтийн зовлонт үйл явцыг бид харж байна, эцэст нь Макарын санаа зовоосон хүрээ нь зөвхөн өөрөө болон Варенкагаар хязгаарлагдахгүйг харуулж байна. Баатар хөршдөө тусалдаг.

Достоевскийн дүү Михаил Михайловичид бичсэн захидал бүхий 7-р слайдын танилцуулга.

Зохиолчийн ахад бичсэн захидал, Дэвушкиний захиасыг харьцуул. Зохиолч Белинскийн "хэл, хэлбэрийн саад тотгорыг даван туулж чадахгүй" гэсэн зэмлэлийг яагаад хүлээж аваагүй юм бэ?

- Достоевскийн "боловсроогүй" арга бол "бяцхан хүний" "хэлний хэлээр" ярьж, түүний гавьяаг батлах гэсэн шинэлэг арга барил юм.

Бахтин, Виноградов, Достоевскийн "Ядуу хүмүүс" хэв маягийн шинэчлэлийн талаархи ишлэл бүхий 8, 9, 10 слайдуудын үзүүлбэр:

M. M. Бахтин. Достоевскийн яруу найргийн асуудлууд.

"Достоевскийн зохиолд анх удаа жижиг албан тушаалтан ийм их, ийм чичиргээтэй ярьдаг."

В.В.Виноградов.

"Тэд чамайг яаж ийм хэв маягаар бичиж байгааг ойлгохгүй байна. Тэд зохиолчийн царайг бүх зүйлээс харж дассан ч би өөрийнхөө царайг харуулаагүй. Тэгээд би биш Дэвушкин ярьж байгаа, Дэвушкин өөрөөр хэлж чадахгүй гэдгийг тэд огтхон ч мэдэхгүй. Тэд романыг зурсан гэж үздэг ч дотор нь илүүц үг байдаггүй."

Ф.М.Достоевский.

Макарын захидлуудыг дахин уншиж, түүний хүсэл мөрөөдөл, бодол санаа нь "бяцхан хүмүүсийн" галерейд өмнөх зөвлөхүүдийн дүрээс илүү оюун санааны хувьд баян болохыг нотлоорой.

2-р бүлэг.

(4-р сарын 12-ны захидал (х. 17 - 18), 6-р сарын 22 (х. 59 - 60), 9-р сарын 5 (х. 121 - 122) - бусдын зовлон зүдгүүрийг мэдрэх мэдрэмж;

6-р сарын 12 (х. 55) "Тэд намайг зүйр цэцэн үгэнд оруулав ..." - Башмачкинтай харьцуулахад даруу байдал дутмаг, доог тохуунд дургүйцэх;

Достоевский яагаад "Пальто" киноны хэсгийг давтсан (чухал хүнд хүлээн авалт), гэхдээ үр дүнг нь өөрчилдөг вэ? Горшков яагаад шүүхийн аз жаргалтай шийдвэр гарсны дараа үхдэг вэ?

Макарын захидлууд нь түүнд "бяцхан хүн"-ийн зарим уламжлалт сэдэвчилсэн шинж чанаруудыг эзэмшдэг болохыг харуулж байна (4-р бүлгийн хариултын дараа, дүгнэлт бүхий 11-р слайд самбар дээр ерөнхийдөө гарч ирнэ):

1. Доод, ядуу, нийгмийн доод түвшин

2. Өөрийн сул тал, алдаагаа ухамсарлаж зовж шаналах.

3. Хувь хүний ​​​​хөгжөөгүй байдал.

4. Амьдралын туршлагын ноцтой байдал.

5. Өөрийгөө "бяцхан хүн" гэдгээ ухамсарлах, амьдрах эрхээ батлах хүсэл.

Гэхдээ Достоевскийн сэдвийг боловсруулахад оруулсан шинэлэг зүйл нь асар их юм: (12 слайд)

Түүний баатар "давхарууд" хүрээлэгдсэн байдаг.

Тэрээр хүмүүстэй харилцахаас тусгаарлагдаагүй: "бяцхан хүний" ертөнц улам бүр өргөжиж байна.

Девушкин зөвхөн өрөвдөх сэтгэлийг уриалаад зогсохгүй хөршдөө идэвхтэй тусалдаг.

Достоевскийн баатрын мөрөөдөл нь өдөр тутмын амьдралын тав тухаар ​​хязгаарлагдахгүй: тэр хайр дурлал, уран зохиолын амжилтыг мөрөөддөг.

Зохиолын дүрүүд аз жаргалын шалгуурыг тэсвэрлэдэггүй.

Макарын сүүлчийн захидлыг уншина уу. Энэ нь ямар мэдрэмжийг төрүүлдэг вэ?

Варенка явахдаа цөхрөнгөө барсан эмгэнэлтэй, "үе" үүсэх төгсгөлд гашуудахдаа хошин шог.

Энэ нь Достоевскийн зохиолын ямар чанарыг илтгэж байна вэ?

Сэтгэл судлалын тухай; дэд текст болон дутуу илэрхийлэл нь эмгэнэлт нөхцөл байдлыг илэрхийлдэг.

В.Майковын хэлсэн үгтэй 3 слайд үзүүлэх.

Аникин хэлэхдээ: "Ядуу хүмүүсийг" дүрслэхдээ Достоевский "бяцхан хүн" -ийг үгүйсгэхээс илүүтэй эхэлсэн: ядууралд нэрвэгдсэн Девушкинүүдийг (Прохарчин, Голядкин гэх мэт) шог зураг болгон харуулж, эсэргүүцлийн мэдрэмж зохиолчийг хөдөлгөж, Мөн тэрээр "Ингэж амьдрах нь боломжгүй" гэдгийг харуулж, түүний анхны бүтээлүүдийн баатрууд хэрхэн амьдардаг. Энэ бол "бяцхан хүн" гэсэн сэдвийг батлахаас огт өөр чиглэл гэдгийг танд сануулъя. -Утга зохиол судлаачийн байр суурьтай та санал нийлэх үү?

2. Хичээлийг дүгнэх.

Достоевский өөрийн бүтээлч итгэл үнэмшлийг хэрэгцээ гэж үзсэн "Хүний доторх хүнийг илрүүлэхийн тулд бүрэн бодитойгоор."Тэр амжилтанд хүрсэн. "Гочирдсон, доромжлогдсон" нь зохиолчийн бүх зохиолын бүрэн баатрууд байх болно, гэхдээ тэд "Давхар" (1846), "Ноён Прохарчин" (1846), "Ползунков", "Есөн роман" зэрэг зохиолын гол дүрүүд болно. Захидал" (1847). "Ядуу хүмүүс" бол Достоевскийн эпистоляр жанрын цорын ганц бүтээл биш юм. Гэрийн даалгавар нь танд бичих дадлага хийх боломжийг олгоно.

3. Гэрийн даалгавар (13 слайд).

1. - Варенка Макарт бичсэн сүүлчийн захидалдаа: "Найз минь, би чамд бичнэ, би амлаж байна, гэхдээ юу болохыг зөвхөн бурхан л мэднэ ..." гэж бичжээ. Боломжтой бол зохиолчийн хэв маягийг дагаж Варенкагийн захиасыг бич.

2. Найздаа “Ядуу хүмүүс” зохиолын баатруудын тухай сэтгэгдлээ бичсэн захидал бичээрэй.

3. “Ядуу хүмүүст бичсэн миний дуртай захидал” эссэ зохио.

4. Зохиолын аль нэг үсгийн хэл шинжлэлийн шинжилгээг хий

5. “Баатруудын мэдрэмжийг ойлгоход уриалах үүрэг” аргумент үүсгэ.

Уран зохиол:

  1. Пушкин A. S. Драмын бүтээлүүд. Зохиол.
  2. /Оруулах. Г.Волковын нийтлэл. - М., Зураач. гэрэлтдэг., 1982, х. 217 - 226.
  3. Гогол Н.В. Петербургийн түүхүүд. Дараах үг С.Бочарова - М., “Сов. Орос”, 1978, х. 133 - 170.
  4. Лермонтов М. Ю. 2 боть, 1-р боть. - М., Правда, 1990, х. 456 - 488
  5. Достоевский F. M. Ядуу хүмүүс. Цагаан шөнө.
  6. Доромжлуулж, доромжилсон / Ойролцоогоор. Н.Буданова, Е.Семенов, Г.Френдлер. - М., Правда, 1987, х. 3 - 114.
  7. Аникин A. A. Оросын сонгодог зохиол дахь "бяцхан хүн" сэдэв // номонд. : Петренко Л.П., Аникин А.А, Галкин А.Б. Оросын сонгодог зохиолын сэдэв. Сурах бичиг - М.: Прометей, 2000, х. 96 - 120
  8. Якушин Н. Оросын агуу зохиолч. // номонд. : Ф.Н.Достоевский. Изб. эссэ / ред. тоолох : Г.Беленкий, П.Николаев; М., зураач. ассан. , 1990, х. 3 - 23
  9. Уран зохиол: Лавлагаа. сургууль /Эрдэмтэн. хөгжүүлэлт ба комп. Н.Г.Быкова - М., Филологич - "Слово" нийгэмлэг, 1995, х. 38-42
  10. Кутузов А.Г., Киселев А.К., Романичева Е.С. Уран зохиолын ертөнцөд хэрхэн орох вэ. 9-р анги : Арга. Тэтгэмж/Доор. ed. A. G. Кутузова. - 2-р хэвлэл. , хэвшмэл ойлголт. - М .: Бустард, 2001, х. 90 - 91.

Анги: 10

Зорилтот:

  • оюутнуудыг Ф.М Достовевскийн амьдрал, уран бүтээлтэй танилцуулах;
  • хөгжүүлэх монолог яриаоюутнууд;
  • Оросын уран зохиолыг сонирхох ажлыг үргэлжлүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:үзэсгэлэн, хөрөг, танилцуулга, медиа проектор, компьютер.

Самбар дээр бичнэ үү:

  • "Шинэ Гоголь гарч ирэв!" (Н.А. Некрасов)
  • "...Энэ бол анхны бүтээлээрээ ч гэсэн манай зохиолчдын олон түмнээс огцом тусгаарлагдсан ер бусын, анхны авъяас гэж хэлье ..." (В.Г. Белинский)
  • “Ноён Достоевскийн бүтээлүүдээс бид нэгийг олдог нийтлэг шинж чанар, түүний бичсэн бүх зүйлд их бага хэмжээгээр ажиглагддаг: энэ бол хүний ​​​​зовлон юм ..." (Н.А. Добролюбов)

Эпиграф: Хүн бүр хүн байж, бусадтай хүн шиг харьцах ёстой.

Хичээлийн дугаарсэдвээр: 1.

Хичээлийн төрөл- танилцуулга.

Үйл ажиллагааны хэлбэр– театрын элементүүдтэй уран зохиолын зочны өрөө.

Хичээлийн үеэр

Багшийн танилцуулга:

Достоевскийг дэлхий даяар уншдаг, түүний зохиолуудын сэтгэгдэл асар том бөгөөд хоёрдмол утгатай. Достоевский бол нарийн төвөгтэй бөгөөд зөрчилдөөнтэй. Тэр бол хамгийн агуу реалист зохиолч, амьдралын шинжээч, хүмүүнлэг, хүсэл тэмүүлэлтэй шүүмжлэгч юм нийгмийн хорон муу, худал хуурмаг, хоёр нүүр гаргах. Насанд хүрсэн амьдралынхаа туршид зохиолч ард түмэн, хүн төрөлхтний хувь заяаны талаар санаа зовж байв.

Тэрээр Оросын уран зохиолд үргэлж бусдаас ялгарсаар ирсэн боловч бүрэн ойлгогдоогүй, үнэлэгддэггүй.

Достоевскийг "дэлхийн хамгийн хэцүү сонгодог" гэж зүй ёсоор нэрлэдэг. Энэ зохиолчийг ойлгохын тулд та түүний сэтгэлгээний логик, түүний үзэл баримтлал, нэр томъёоны бүтцийг мэдэх хэрэгтэй. Достоевскийн ихэнх бүтээл нь "хүмүүсийнхтэй адилгүй" юм. Тэрээр тусгаарлагдсан өвөрмөц байдлын төлөө хичээж байв.

Энэ суут ухаантан хаанаас, ямар үндэснээс гаралтай вэ?

Зохиолчийн бага нас, залуу нас ямар байсан бэ?

1-р оюутан:

Федор Михайлович Достоевский 1821 оны 10-р сарын 30-нд Москвагийн Божедомка дахь Мариинскийн ядуучуудын эмнэлгийн эмчийн гэр бүлд төржээ. Гэр бүл нь эмнэлэгт нэг жигүүрт амьдардаг байв. Энэ бол ордон маягийн сүрлэг барилга байсан ч коллежийн зөвлөх эмчийн албан ёсны орон сууцны дотоод засал чимэглэл нь маш даруухан байв.

Гэр бүл эцэстээ 9 хүнтэй болсон ч урд талдаа гал тогоо тусдаа хоёр өрөөнд бөөгнөрөв.

Гэр бүл ядуу байсан уу? Эцсийн эцэст, ядуурал бол Достоевскийн бага насны тухай бүх түүхийн гол сэдэл юм. Аав нь хувийн язгууртны зэрэглэлд хүрч, хувийн хэвшилтэй, үйлчлэгчийг дэмждэг: асрагч, хоёр шивэгчин, тогооч, дасгалжуулагч, хөлч. Хүүхэд төрөхөд сувилагч ажиллуулж, дөрвөн адуу тэжээдэг байсан.

Зохиолчийн ээж нь Нечаевуудын чинээлэг худалдаачин гэр бүлээс гаралтай, дараа нь хүүхдүүдээ өсгөхөд нь тусалсан олон ах, эгч нартай байсан: Михаил, Федор, Варвара, Андрей, Вера, Любовь, Николай, Александра. Люба нялх байхдаа нас барж, Михаил, Федор хоёроос бусад бусад хүүхдүүд Федор ямар мундаг байсныг ч мэдэлгүй жирийн амьдралаар амьдарч байжээ.

2-р оюутан:

Гэр бүлийн харилцаа нь нөхөр, аавын хүсэл, хүсэлд бүрэн захирагдах үндсэн дээр баригдсан.

Зохиолчийн аав Михаил Андреевич Достоевский, бүх дурсамжийн дагуу халуухан зантай, сэжигтэй, зөрүүд хүн байсан. Тэр угаагч эмэгтэйн арын өөдөсийг тоолж, шүүгээн дэх мөнгөн халбагаа тоолоогүйд уурлав; Тэрээр эхнэрээ байнга шаналж, атаархаж, сэжиглэн зовоож байсан.

1837 оны 2-р сард нас барсан зохиолчийн ээж тэс өөр байсан: хөгжилтэй, нийтэч, хэмнэлттэй, хурдан сэргэлэн, бүгд худалдаачид шиг.

Достоевскийн эхнэр, нөхөр хоёрын захидал харилцаа өнөөг хүртэл хадгалагдан үлджээ. Тэр бичиг үсэгт тайлагдаагүй ч бүх зүйл цагаан гаатай, чихэрлэг эмзэглэлээр дүүрэн байдаг.

Энэ нь Достоевскийн хувьд ул мөргүй өнгөрч чадахгүй байв. Зохиолчийн хувьд гэр бүлийн харилцааны асуудал бол маш чухал асуудал бөгөөд түүний бүх зохиолууд нь гэр бүлийн хувь заяа, түүний үеийн гэр бүлийн сүйрлийг харуулсан байдаг.

Багш: Зохиолч өөрт нь гэр бүлийн нөлөө ямар байдаг вэ? Тэр хэрхэн хүмүүжсэн бэ, бага нас, өсвөр насандаа юунд дассан бэ?

3-р оюутан:

Достоевскийн амьдрал, уран бүтээлийн судлаачид ирээдүйн зохиолчийн гэрийн боловсролыг зөв, системтэй явуулсан гэж тэмдэглэжээ: тэрээр франц хэл мэддэг байсан. Герман хэлнүүд, аав нь түүнд латин хэл хүртэл зааж өгсөн.

IN бага насДостоевский Пушкин шиг өөрийн гэсэн Алена Фроловнатай байсан. Тэр хүүд гайхалтай галт шувууны тухай, Алёша Поповичийн эр зоригийн тухай, Цэнхэр сахалынхаа тухай хэлэв. Дараа нь бие даасан уншлага эхэлсэн. Зохиолч "Хуучин ба шинэ гэрээний 104 нандин түүх" номонд онцгой анхаарал хандуулсан. Утга зохиолын бүх шинэлэг зүйл нь түүний харааны талбарт байсан: Загоскины тэр үеийн Оросын алдарт "Юрий Милославский" түүхэн романууд; Лажечниковын "Мөсөн байшин"; Масальскийн "Нум"; Бегичевын "Холмскийн гэр бүл".

Гэхдээ эхний байранд Пушкин, Гоголь нар орсон. Пушкиний үхэл нь Достоевскийн хувьд хувийн уй гашуу мэт сэтгэгдэл төрүүлэв, учир нь тэр яруу найрагчийн тухай бүх зүйлд дуртай байсан, ялангуяа түүний амьдрал, хүмүүнлэг сэтгэлгээг хайрладаг байв.

Хамгийн гол нь Достоевский "Баруун Славуудын дуунууд"-д татагдсан. Тэрээр Пушкиний шүлэг, зохиолыг намуухан, сэтгэл шингэсэн хоолойгоор төгс уншиж, шүлгийн аялгуугаар сонсогчдыг татдаг байв. Ф.М.Достоевский "Евгений Онегин"-ийн гүн гүнзгий, ач ивээлд "шүтсэн" гэж хэлж болно.

Багш: Хэрэв "ээж" өвдөж, нас бараагүй бол Федор, Михаил Достоевский нар Пушкины гэр бүлд гашуудал зарлах байсан. Түүний хайрт зохиолчийн тухай бодол Достоевскийн бүхий л хүнд хэцүү амьдралыг туулсан. Тиймээс зохиолч Москвад А.С.Пушкины хөшөөний нээлтийн үеэр үг хэлэх боломжийг маш их баяр баясгалан, нэр төрийн хэрэг гэж үзэж, Пушкин Орос болон дэлхий дахины хувьд юу байсан талаар бодож байв.

4-р сурагч: Уран барималч А.М. Опекушина 1880 оны 6-р сарын 6-нд Москвад Тверской булварын захад нээгдэв. Мөн 6-р сарын 8-нд язгууртны чуулганы танхимд Федор Михайлович үг хэлэв. Тэр догдолж, ямар нэгэн байдлаар бөхийж, индэр дээр гарч, ямар нэгэн байдлаар удаан, эргэлзэн уншиж эхлэв. Гэвч аажимдаа хоолой нь чангарч, урам зоригоор дүүрэн бодлууд түүнийг өндөр болгож, мөрөө тэгшлэн, хар нүдийг нь галаар гэрэлтүүлэх шиг болов.

Достоевский Пушкиний бүтээлийн гурван үеийг ярьсан боловч тэдгээрийн хооронд "хатуу хил хязгаар байдаггүй" бөгөөд Пушкиний бүтээлийн сүүлчийн үе нь бүх нийтийнх гэж зохиолч тэмдэглэв. Зохиолч дэлхийн уран зохиолын суут хүмүүсийн дунд манай Пушкин шиг дэлхийн хэмжээнд хариу үйлдэл үзүүлэх чадвартай ганц ч хүн байдаггүй гэж зохиолч итгэдэг байв. Харин уг илтгэлийн гол утга нь хүн бүрийг эв нэгдэл, ахан дүүсийн нэгдэлд уриалах явдал байв. Федор Михайлович илтгэлийнхээ төгсгөлд: "Би зөвхөн хүмүүсийн ахан дүүсийн тухай ярьж байна, Оросын зүрх сэтгэл нь магадгүй бүх ард түмний дунд бүх нийтийн, гэхдээ бүх хүн төрөлхтний ахан дүүсийн эв нэгдлийн төлөөх хамгийн хувь тавилантай байдаг гэдгийг би эндээс харж байна. бидний түүх, авьяаслаг ард түмэн, Пушкины урлагийн суут ухаанд."

5-р оюутан: Гэхдээ зураачийн үзгээр Орост үзүүлсэн агуу их үйлс нь Гоголд онцгой анхаарал татсан. Гоголь гарч ирснээр уран зохиолд гайхамшиг тохиолдов: зохиолч Оросын амьдралын талаар маш ойр дотно, чин сэтгэлийн үгээр ярьж, түүнийг өөрийгөө шинэ нүдээр харахад хүргэсэн тул амьдрал судлагдаагүй ангал мэт санагдаж байв.

Багш: Гэхдээ хүний ​​хүүхэд нас эцэс төгсгөлгүй биш, тэр мэргэжил эзэмшиж, өөрийн гэсэн гэр бүлийг бий болгохын тулд аавынхаа гэрээс гарах цаг ирдэг. Достоевскийн цаг иржээ.

6-р оюутан:

Эхлээд ах дүү Федор, Михаил нар Москвагийн Леонтий Чершакийн 1-р зэрэглэлийн интернатад сурч байсан бөгөөд дараа нь тэд талархалтайгаар дурсав. Сургууль нь хатуу сахилга бат, баялаг хөтөлбөр, боловсролтой багш нараараа ялгардаг байв. Дотуур байрны боловсрол нь оюутнуудын бие даасан бодлыг сэрээсэн. Гэхдээ Достоевскийд тусгайлан уран зохиолын зүйл хараахан харагдахгүй байна. Дотуур сургуулиа төгсөөд Санкт-Петербургт инженерийн үндсэн сургуульд орсон. Хүүхдээ аюулгүй байлгахыг хүссэн аавын хүслээр ийм сонголт хийсэн бололтой, коллеж төгсвөл офицер цолтой болно. Сургуульд шат дамжлага, газарзүйн байрлал, бэхлэлт, нарийн шинжлэх ухаан давамгайлж байсан бөгөөд энд Достоевский эпилепсийн анхны дайралтыг хийжээ. Сургуульд байхдаа зохиолч бусдаас нуугдаж, эрч хүчтэй, дотоод амьдралаар амьдардаг байв. Тэрээр шашин шүтлэгээрээ бусдаас ялгардаг байв. Тэр хүнтэй харьцдаггүй, цөөхөн найзтай байсан.

Энэ бүх дотоод ажлыг нэхэмжлэхгүй байж болохгүй. 1845 он гэхэд Достоевский Шиллерийг бүрэн дахин уншиж, Бальзакийг сонирхож, түүний бүтээлийн гол үзэл баримтлал болох реализм, амьдралын олон талт байдлыг олж харав. Зохиолчийн нүдээр энэ нь Бальзак, Пушкин, Гоголь нарыг нэгтгэсэн юм.

7-р оюутан:

1845 онд Достоевский шинэ оюутан шиг аймхай биш, харин зоригтой, жинтэйгээр Оросын уран зохиолд оржээ. шинэ,үг. Энэ бол "Ядуу хүмүүс" роман юм. Роман хэвлэгдсэн даруйдаа Достоевскийг байгалийн сургуулийн хамгийн агуу зохиолч гэж ярьдаг. Энэ үед уран зохиол гайхалтай хөгжил цэцэглэлтийн үеийг туулж байв.

Анхны роман дахь бүх зүйл нь "байгалийн сургууль"-ын сүнсэнд байсан: гарчиг, дүрүүд, хүний ​​эрхийг хамгаалах эмгэг. Белинскийн хэлснээр энэ бол Оросын уран зохиолд нийгмийн роман бичих анхны оролдлого байсан юм. Үнэхээр ч романы нийгмийн шинж чанар нь ангийн тэгш бус байдлын асуудлыг хурцатгаж, нийгмээс гадуурхагдсан хүмүүсийг харуулахад гарч ирэв. дотоод нэр төр, оюун санааны нарийн мэдрэмжээр дүүрэн. Макар Девушкин, Варенка Доброселова нар яг л ийм байдаг. Тэд ямар нэг өглөгч, эсвэл ямар нэгэн аврагчийг мөрөөддөггүй, харин өөрсдөө амьдардаг. Гэвч бодит байдал тэдний явцуу ертөнц рүү орж, бүх зүйлийг эвдэж, тэд салахаас өөр аргагүй болдог.

Достоевский анхны романаа эпистоляр төрөлд бичсэн нь гайхалтай. Уран зохиол дахь энэ хэлбэрийг язгууртнууд, боловсронгуй гэж үздэг байв. Гэнэт Достоевский энэ маягтыг тоймлон "үрэлгэн" орхив дотоод ертөнц"Энгийн түшмэл ба унасан охин." Гэхдээ үндсэндээ Достоевский өндөр, цэвэр мэдрэмжийн уламжлалыг үргэлжлүүлэв. Гэхдээ хүний ​​биед шингэсэн ёс суртахуун, "зохис"-ын үүднээс. ядуу баатруудын энэ ертөнц хэцүү санагдсан. Достоевский "Цагаан шөнө" өгүүллэгт энэ мөрийг үргэлжлүүлэв.

8-р оюутан:

Хүний тухай шаналал... Достоевскийн бүтээлч байдал, хүмүүнлэг байдлын хувьд илүү үнэн зөв, багтаамжтай томъёог олоход хэцүү байдаг. “Цагаан шөнө” бол зүүдлэгчдийн дурсамжаас сэдэвлэсэн сэтгэл хөдөлгөм роман юм. Баатар өөрөө өөрийгөө "мөрөөдөгч" гэдэг үгээр эхэлцгээе. Тэр юунаас нуугдаж байгаа юм бэ? Бусад хүмүүсээс, тэдний сониуч харцнаас. Түүний хувьд үргэлж хуваагдмал байдаг: зүүдлэгч ба бусад нь.

Гэхдээ "сэтгэлийн роман" гэсэн нэмэлт нь юу гэсэн үг вэ? Энэ бол зүгээр нэг роман биш, харин сэтгэл хөдлөм зохиол, өөрөөр хэлбэл. зүрх сэтгэлийн мэдрэмжийн яруу найрагт бүрхэгдсэн, хэлбэр дүрсийг бүдгэрүүлсэн бодит үйл явдлууд. Энд бид "Цагаан шөнө" гэсэн гарчгийн үг рүү шилжье.

Зохиолын үйл явдал бүхэлдээ шөнийн цагаар өрнөдөг болохыг анхаарна уу. Энэ нь ердийн бүлэгт хуваагдаагүй ч шөнө байдаг: нэг шөнө, хоёр шөнө ... нийт 4 шөнө. Шөнийн үзэсгэлэнт газрууд нь цөөхөн бөгөөд товчхон байдаг: зөвхөн зүүдлэгч, Настенка хоёр уулзсан сувгийн далан; тэдний сууж байсан вандан сандал. Эхэндээ хоёр баатр хоёулаа адилхан, зовлон зүдгүүр, ганцаардал, ядууралдаа адилхан. Золгүй явдал тэднийг ойртуулдаг нь харагдаж байна. Мөн аз жаргал - аз жаргал, түүний амрагтайгаа уулзах нь - тусдаа. Энэ Цагаан шөнийн турш туулсан зүйл нь ч түүнийх биш байсан нь тодорхой болов. Зүүдлэгч нь түүний энэ эмзэглэл, халамж, хайр нь өөр хүнтэй хурдан уулзах баяр баясгалан, аз жаргалыг нь холбох хүсэлээс өөр юу ч биш гэдгийг ойлгосон." Энэ бол Достоевскийн иж бүрэн хүмүүнлэг үзэл юм: зохиолч "хүн бүрийн зовлон зүдгүүрээр дүүрэн байдаг - ядуу, азгүй, мартагдсан - энэ зовлонг бид, уншигчдыг хуваалцахад хүргэдэг."

Гэхдээ Достоевский зөвхөн нэг сэтгэл хөдлөлийн чиглэлээр өөрийгөө хязгаарласангүй. Тэрээр 3 жилийн хугацаанд “Ядуу хүмүүс”, “Цагаан шөнө” зэрэг 6 уран бүтээл туурвижээ. Тэдний дунд "Неточка Незванова", "Давхар", "Эзэгтэй" зэрэг орно. Эдгээр бүтээлүүдэд нэг бол хувь хүнд “орчин” давамгайлах, эсвэл хувь хүнийхээ эрхийн төлөө бослого гаргах оролдлого илэрсэн, эсвэл баатрууд ямар нэгэн санаа бодолд автсан байдаг. Үнэн хэрэгтээ энэ нь Достоевскийн уран зохиолын анхны үе шатыг дуусгасан юм. Үүний шалтгаан эсвэл шалтгаан нь зохиолчийн нийгэм-улс төрийн үйл ажиллагаа байв. Шинэ үзэл суртал болох социализм нь хүн төрөлхтний сайн сайхан ирээдүйг номлож, эрх тэгш байдал, эмэгтэйчүүдийг чөлөөлөх, хөрөнгөтний соёл иргэншлийг шүүмжлэх зэргээр зохиолчийн анхаарлыг татсан юм.

1-р оюутан:

Социализмын үзэл суртал нь Федор Михайловичийг янз бүрийн хүрээлэл, улс төрийн нийгэмд авчирсан боловч 1848 оны 9-р сараас Михаил Васильевич Петрашевскийн хүрээллийг сонгож, түүний "Баасан гаригт" тогтмол оролцдог байв. "Петрашевцы" бол Декабристуудын үзэл суртлын өв залгамжлагчид байсан боловч нийгэм нь зөвхөн язгууртнуудаас бүрдэхээ больсон, бас энгийн хүмүүс байсан. "Петрашевчуудыг" үйлдлээ ч эхлээгүй, харин "санаа бодлын хуйвалдаан" үүсгэсний дараа л баривчилжээ.

Гэвч Достоевский өөрийн итгэл үнэмшлээрээ хэзээ ч сайн мэдээний үнэнүүд түүний ухамсарт давамгайлж байсан бөгөөд социализмыг Христийн шашны нэг салбар гэж хүлээн зөвшөөрсөн. Петрашевскийн "Баасан гаригууд" нь Достоевскийг баривчилж, цаазаар авах ялд хүргэсэн. Гэвч дараа нь зохиолч бусадтай хамт өршөөгдөж, Сибирьт дөрвөн жил хүнд хөдөлмөр эрхэлж, суурьшжээ. Шийдвэрийг 1849 оны 12-р сарын 22-нд зарлаж, 1850 оны 1-р сарын 23-нд Достоевскийг Омск буюу ялтнуудын шоронд хүргэв. "Үхсэн байшингийн тэмдэглэл" номондоо тэрээр ялтнуудын амьдралыг нарийвчлан дүрсэлсэн байдаг. Хүнд хөдөлмөр эрхэлж, дараа нь хувийн алба хашиж байсан нь зохиолчийн ертөнцийг үзэх үзэлд тодорхой өөрчлөлт оруулсан. 1858 онд прапорщик цолонд хүрсэн Достоевский "өвчний улмаас" огцорчээ. Жилийн өмнө тэрээр иргэний эрхээ сэргээж, удамшлын хутагтыг түүнд буцааж өгсөн.

Хэдийгээр зарим талаараа Достоевский өмнөх санаагаа орхисон ч нэг гол санаа болох амьдралын үнэний тухай үзэл баримтлалд үнэнч хэвээр үлджээ. 19-р зууны 2-р хагасаас Оросын уран зохиолд романы төрөл зонхилох болжээ. Зохиолч Достоевский Толстойн хамт Оросын уран зохиолд эхний байруудын нэгийг эзэлжээ. Тэрээр романууддаа амьдралын хязгааргүй баялаг материалыг харуулсан. Тэрээр олон нийтийн болон нийгмийн амьдралын ийм талыг хөндсөн тул бусад зохиолчид өнгөрч байв. Достоевскийн авъяас чадварын хүч нь түүний цаг үеийн тайван бус зан чанарыг дүрслэн харуулах, орчин үеийн нийгмийн эмх замбараагүй байдлыг шүүмжлэх замаар илэрч байв.

19-р зууны 60-70-аад онд зохиолч "Гэмт хэрэг ба шийтгэл", "Тэнэг", "Чөтгөрүүд", "Өсвөр насныхан", "Ах дүү Карамазов" зэрэг "түүний агуу роман" -ыг бүтээжээ.

2-р оюутан:

Достоевскийн "Гэмт хэрэг ба шийтгэл" романд хүрэх зам урт байсан. Энэ нь 50-аад оны эхээр анх үүссэн. Зовлонт, гашуун 1864 он нь зохиолчийг төлөвлөсөн бүтээлийнхээ арвин их материалаар хангадаг. Ах нь нас барсны дараа Федор Михайлович маш их гачигдалд орж, өрийн шоронд орох аюул нүүрлэжээ. Бүтэн жилийн турш зохиолч Санкт-Петербургийн мөнгө хүүлэгчдэд хандахаас өөр аргагүй болжээ. Тэрээр эрүүл мэндээ харамлахгүйгээр өглөөний 6 цаг хүртэл ажил дээрээ сууж, ахтайгаа хуваалцсан оюун санаагаа "Epoch" сэтгүүлд аврахыг хичээв. Достоевский ядуурлаас зугтаж чадахгүй хэвээр байгаа бөгөөд өрийнхөө хэмжээг 25 мянган рубльд хүргэж байна. Тэрээр сэтгүүлийн төлөө тэмцэлдэхээ больж, үндсэн ажил болох бичих ажилдаа буцаж ирэв.

Зохиолын үндсэн хувилбар 1865 оны намар бүрэлдэн тогтжээ. Гэвч энэ нь өсч, томорч, илүү төвөгтэй болсон. Роман дээрх ажил амжилттай дуусах гэж байгаа юм шиг санагдаж, 1866 оны намар гэнэт Достоевский дахин маш хүнд нөхцөл байдалд оржээ: "Гэмт хэрэг ба шийтгэл" киноны ажилтай зэрэгцэн өөр роман дээр шаргуу ажиллахаар болжээ. , "Мөрийтэй тоглоомчин." Баримт нь хэвлэгч Стелловскийтэй байгуулсан гэрээний дагуу тэрээр 11-р сарын 1 гэхэд шинэ романаа толилуулах ёстой байв. Тиймээс 1866 оны 11-р сард л Достоевский "Оросын элч" сэтгүүлийн 12-р сарын дугаарт нийтлэгдсэн "Гэмт хэрэг ба шийтгэл" романы сүүлчийн, зургаа дахь хэсгийг бичжээ. Зөвхөн 1867 оны 3-р сард "Гэмт хэрэг ба шийтгэл" романыг тусдаа хэвлэл болгон хэвлэв.

Роман гарахаас өмнө олон бэрхшээл тулгарч байсан: санхүүгийн, сэтгэл зүй, ёс суртахууны эрэл хайгуул нь зохиолчийг орхисонгүй. Гэвч гол асуудал нь боолчлолын гэрээгээр дахин бүтээл бичих цаг хомс байсан. Зохиолчийн хувьд хамгийн хүнд хэцүү цаг үед хувь заяа нь Милюков, стенографийн профессор Ольховскийн дүрээр Федор Михайловичид магадгүй хамгийн өгөөмөр бэлгийг бэлэглэсэн - түүний амьдралын гол хүн болох уран зохиолын болон хүн төрөлхтний аль алинд нь танил болсон. Энэхүү сэтгэл хөдөлгөм түүхийг өгүүлсэн жижиг хэсгийг бид та бүхэнд хүргэж байна (харна уу. Хавсралт 1).

"Гэмт хэрэг ба шийтгэлийн дараа" өөр хоёр роман хэвлэгдсэн бөгөөд эдгээр нь "Өсвөр насны хүүхэд", "Тэнэг" юм. Энэ бүх жилүүдэд зохиолчийн сэтгэл санаа, бодол санаанд өнгөрсөн ба ирээдүйг хослуулсан шинэ роман, роман-дулогийн санаа төлөвшсөн.

3-р оюутан: "Ах дүү Карамазов" бол Достоевскийн сүүлчийн, эцсийн, хамгийн агуу роман юм. Энэ нь хүсэл тэмүүллийн анхаарлын төвд байгаа хүнийг алах гэсэн гайхалтай явуулга дээр суурилдаг. Үзэн ядалт, өс хонзон, мөнгөнөөс болж, атаархалаас болж алах. Цэвэр өдөр тутмын үндэс нь сонирхол татахуйц байгалийн байдал, сэдэлд бүрэн дүүрэн, ятгах чадварыг өгдөг.

"Ах дүү Карамазов" бол Достоевскийн үйл явдлын хувьд хамгийн төвөгтэй, хамгийн ойлгомжтой роман юм. Зохиолчийн зохиолуудад ихэвчлэн байдаг бөгөөд захад байдаг гэр бүлийн зарчим энд өгүүллийн үндэс болдог. Үйлдэл хурдацтай хөгжиж, бүх үүргийг нэг дор зааж өгдөг. Энэхүү роман нь органик, тодорхой, Оросын үндэсний элемент түүний бүх эсэд давамгайлдаг.

Амьдралаас авсан хүмүүсийн зовлон зүдгүүрийн дүр зураг нь уран сайхны өгүүллэгийн шинэ хөгжил байв. Зохиол нь Омскийн шоронд хоригдож байсан "язгууртны паррицид" тэтгэвэрт гарсан дэслэгч Ильинскийн түүхээс сэдэвлэсэн болно. Ильинскийг буруугаар буруутгаж, алуурчин нь өвийг ганцаараа авахыг хүссэн дүү байв. Энэ роман нь зохиолчийн амьдралдаа ажигласан эсвэл тусгайлан олж мэдсэн зүйлийн ихэнх хэсэгт тулгуурладаг. Достоевский заримдаа хувийн туршлагынхаа халуунд бичдэг: түүний гурван настай хүү Алеша нас барж, романы баатруудын нэгийг Алёша гэж нэрлэжээ.

"Ах дүү Карамазов" кинонд оршихуйн утгын тухай асуулт гарч ирдэг. Энэ асуудлыг романы бүх баатрууд хэлэлцсэн. Зохиолч дэлхий дээр нэг ч төрийн тогтолцоо хүн бүрийн эрхийг хамгаалдаггүй гэсэн дүгнэлтэд хүрчээ. Аврал нь зөвхөн хүн өөрөө өөрийгөө шинэчлэхэд оршино. Ахлагч Зосима: "Хэрэв тэд ах дүүс бол ах дүүсийн холбоо байх болно." Энэ бол зохиолчийн амьдралын үндсэн зарчмын илэрхийлэл юм. Достоевскийн сургаалд мэдээжийн хэрэг маргаантай, буруу зүйл олон байдаг боловч ерөнхий дүгнэлт нь амьдралын утга учир нь яагаад амьдрах ёстойг мэдэх явдал юм.

Достоевскийн хэлснээр бид хүмүүсийн хөгжил дэвшил, сайжруулалтын нэрийн дор амар амгалан байхын тулд амьдрах ёстой. Карамазовын гэр бүлийн ах дүүс өөр өөр чиглэлд хуваагджээ. Гэхдээ "ах дүүгийн" зарчим хэвээр үлдэж, зохиолч ирээдүйдээ өвлүүлэн үлдээжээ.

Зохиолч, түүний бүтээлтэй танилцсанаа дүгнэх цаг болсон гэж бодож байна. Та бүгд хичээлдээ бэлдэж байхдаа энэ агуу, маргаантай зан чанарын зарим талыг таньсан. Гэртээ та "Достоевский миний харж байгаагаар" бяцхан эссэ бичих болно.

"Гэмт хэрэг ба шийтгэл" романы хувьд та бүлгийн даалгаварыг урьдчилан авч байсныг санууллаа.

  • 1-р бүлэг - Петербург Пушкин
  • 2-р бүлэг - Петербург Гогол
  • Гуравдугаар бүлэг - Достоевскийн Петербург.

Бүгдэд нь баярлалаа, дараагийн хичээл дээр тантай уулзахыг тэсэн ядан хүлээж байна.

P.S.Багш бүр өөрийн даалгаврын дагуу танилцуулга хийдэг бөгөөд үүнд янз бүрийн зохиолчдын Ф.М.Достоевскийн хөрөг зураг, зохиолчийн бүтээлийн зургууд, киноны хэсгүүд багтсан болно.