Lekciu je možné znázorniť čiarou. Lekcia na tému „Vieš znázorniť čiarou“ (1. ročník podľa programu B.M

Ak chcete použiť ukážky prezentácií, vytvorte si účet Google a prihláste sa doň: https://accounts.google.com


Popisy snímok:

Hádanka Bežím po papieri, môžem robiť všetko, môžem robiť všetko: Ak chceš, nakreslím ti dom, ak chceš, vianočný stromček v snehu, ak chceš, strýko, ak chceš, záhrada. Každé dieťa je u mňa vítané. Otázka: Na čo slúžia ceruzky?

Slovo "ceruzka" znamená "čierny kameň". „Kara“ znamená „kameň“, „popol“ znamená „čierna“. V staroveku ľudia maľovali čiernym kameňom alebo dreveným uhlím. Grafitová ceruzka bola vynájdená v 16. storočí.

Čo to je? Čo ona robí? A teraz? Čo sa s ňou teraz stane? Čo sa stalo? Teraz čo? Tieto čiary sa nazývajú obrysová hra

konáre stromov V prírode veľa vecí pripomína čiary:

a oveľa viac

Tu je spleť riadkov. Možno sa v ňom niekto skrýval?

Somár naložený batožinou.

Videli ste, ako struna nakreslila slučku jedným pohybom. Skúste zopakovať a pridať to, čo považujete za potrebné.

Hodina telesnej výchovy Všetci sme spolupracovali a teraz si oddýchneme. Dupneme nohami: raz, dva, tri, štyri. Tlieskame rukami: raz, dva, tri, štyri. Odbočme doľava, doprava. Narovnáme ramená a nadýchneme sa. A sadneme si a vstaneme. Raz, dva, tri, dýchajte rovnomernejšie, Z cvičenia sa stanete silnejšími, budete silnejší a silnejší.

Môžete ju znázorniť čiarou, ktorá rozpráva príbeh, beží spod ceruzky a hovorí o všetkom, čo chcete. Čo rád robíš vo voľnom čase? Premýšľajte o tom, čo by ste ešte chceli o sebe povedať svojim spolužiakom, ale vyjadrite to nie slovami, ale kresbou.


K téme: metodologický vývoj, prezentácie a poznámky

Odhaľte znaky grafických prostriedkov v obraznej poetickej podobe Naučte deti pretvárať sa, hrať rôzne roly a postavy pred inými deťmi.

Hodina výtvarného umenia podľa programu B.M Nemenský "Môžete to znázorniť čiarou"

Dnes v triede prídete s „Rozprávkou o sebe“. Pomocou čiar vo svojich kresbách musíte nakresliť príbeh o sebe. Linka je rozprávač, uteká spod ceruzky a hovorí o všetkom, čo chcete....

Zhrnutie lekcie o výtvarnom umení, stupeň 1: Môžete to znázorniť riadkom „Line je rozprávač“

Cieľom lekcie je naučiť mladšie deti školského veku zobrazujú krajinu pomocou rôznych línií. Rozvíjať predstavivosť, tvorivú predstavivosť a emocionálne vnímanie žiakov. ZATVORENÉ...

Predmet: môže byť znázornená ako čiara

Vzdelávací cieľ:

Dajte predstavu o výrazové prostriedky– čiary. Naučte sa vyjadrovať rôzne pocity a myšlienky cez čiaru. Oboznámiť študentov s expresívnou povahou čiary, rozvíjať schopnosť používať čiaru.

Uvedomte si expresívny charakter línie.

Majsterzákladné zručnosti zobrazovania v lietadle pomocou

linky, zručnosť v práci s grafickými materiálmi (čierna fixa, ceruzka, gélové pero).

Vývojová úloha: Rozvíjajte schopnosť vidieť čiary v prírode.

Podporovať formovanie a rozvoj schopnosti tvorivo využívať pozorovania života a vlastnú predstavivosť v procese vytvárania obrazov, rozvíjať predstavivosť. Byť schopný používať čiaru a vykonávať ďalšie kresby odvážnejšie. Nájdite a pozorujtelinky a ichrytmus v prírode.

Vzdelávacia úloha:

Rozvíjajte túžbu vynaložiť maximálne tvorivé úsilie na úspešné dokončenie práce. Stimulujte motiváciu študentov vytváraním situácií úspechu.

Vybavenie lekcie: ,multimédiá, prírodný materiál: konáre, naplavené drevo, kresby. grafické ukážky.

Materiál: biely papier, drevené uhlie

Literárny rad: hádanky.

Hudobný seriál: Saint-Saens. Karneval zvierat.

Počas vyučovania

I. Organizačný moment.

Kontrola pripravenosti detí na vyučovanie.

II. Uveďte tému a účel lekcie.

Dnes nám v lekcii náš priateľ Image Master predstaví, ako môžeme znázorniť čiaru v rovine. Dozviete sa, čo je to línia a zoznámite sa s novým umeleckým materiálom.

III. Úvod do témy lekcie.

Úvodný rozhovor.

Čo nás Image Master naučil v poslednej lekcii? (Naučil nás vidieť, všímať si niečo zaujímavé a zvláštne v bežných predmetoch.)

Čo ho naučilo zobrazovať rôzne predmety, zvieratá, vtáky? (Pomocou škvrny.)Čo si robil?

S farbami.

Prezentácia.

Uhádnite hádanku o umeleckom materiáli, s ktorým budete dnes pracovať.

Tajomstvo


Bežím po papieri
Môžem robiť všetko, môžem robiť všetko:
Ak chceš, nakreslím ti dom,
Chcete vianočný stromček na snehu?
Ak chcete strýka, ak chcete záhradu.
Každé dieťa je u mňa vítané.

Čo je toto, chlapci?

Ceruzka.

Výborne.

Slovo "ceruzka" znamená "čierny kameň".

„Kara“ - „kameň“, „popol“ - „čierna“.

Práve čiernym kameňom alebo dreveným uhlím ľudia maľovali v staroveku. Grafitová ceruzka bola vynájdená v 16. storočí.

Ide teda o veľmi starý umelecký materiál.

Čo zanecháva ceruzka na liste papiera?

Čiary

Aké sú linky? (Priame, zakrivené, naklonené atď.)

Obrazovka.

Linky sú rôzne. Čomu sa podobajú čiary v prírode? (Konáre stromu.)

Čo vidíš na tabuli? (Krajiny.)

Čomu sa podobajú čiary v krajine? (Kmene stromov, tráva, konáre, kvety atď.)

Ide o grafické dielo umelca.

Kresba vytvorená atramentom, ceruzkou alebo uhlíkom sa nazýva grafika . V grafických kresbách vidíme obraz ako čiaru.

Na kreslenie obrázka môžete použiť čiaru.

IV. Učiteľ ukazuje lineárne obrázky na hárku papiera.

Otočte listy. O čom to rozprávaš?

Rôzne línie.

Náš Majster dostal veľkú objednávku od galéria umenia- kresliť zvieratá, vtáky a obyvateľov podmorský svet. Ale on sám to nemá čas dokončiť.

A preto jeho kresby neboli dokončené.

Prosím, pomôžte Image Masterovi ich dokončiť.

Rozdeľme sa do troch skupín. A dokončíme kresby podľa tém:

Skupina 1 - Podmorské kráľovstvo

Skupina 2 – Svet vtákov

3. skupina – Svet zvierat

V. Praktické tvorivá činnosť deti.

Dostali ste tému a úlohu, teraz si pozorne prezrite svoje čiary, buďte kreatívni a dokreslite.

Na to použite čierne uhlie, ktoré máte na stole. Je to pre vás nový materiál. A môžete pracovať rovnako ako s jednoduchou ceruzkou.

VI. Zhrnutie lekcie.

1. Výstava žiackych prác a ich diskusia.

Aké zvieratá, vtáky, ryby ste vytvorili?

Vymyslite všeobecný príbeh o svojich kresbách.

Detský príbeh.

2. Zovšeobecňovanie.

Čo nové ste sa naučili v lekcii?

3. Upratovanie pracoviska.

Moskovské ministerstvo školstva

Štát

Vzdelávacia inštitúcia

Vyššie odborné vzdelanie

Moskovský inštitút otvoreného vzdelávania

Výtvarná technika v predškolská inštitúcia

Učiteľ: docent Goryaeva N.A.

Žiak 1. ročníka: Pankratova I.N.

Moskva 2011

Sekcie: MHC a ISO

Cieľ: Rozvoj obrazných predstáv a uvedomenie si vizuálnych a výrazových schopností takých grafických prostriedkov ako sú bodky, čiary, ťahy.

Typ: Komplexné, rozvíjajúce grafické zručnosti.

Typ: Reprodukčná, vyhľadávacia a tvorivá činnosť.

  • Odhaliť znaky grafických prostriedkov v obraznej poetickej podobe.
  • Naučte deti pretvárať sa, hrať rôzne roly a postavy pred ostatnými deťmi.
  • Naučte deti zobrazovať svet okolo seba pomocou rôznych grafických prostriedkov.

Vizuálny rozsah: na tabuli sú zavesené grafické obrázky predmetov spomínaných v básni, obrázky zvierat a vtákov.

Materiály a pomôcky: 2 listy papiera A4, farebné fixky.

Priebeh lekcie

Lekciu začínam čítaním Yu Filippovovej básne „Tri veľkí priatelia - bod, čiara a ťah“:

Moje drahé deti, Môže sa zmeniť na loptu
Na svete je veľa zázrakov. A ohýbať sa cik-cak,
Ľudia ich odvážne kreslia: Vie tkať siete,
Toto je jablko na tanieri Koniec koncov, je vždy na cestách.
Dom, plot, pes, miska, Tajne po celom svete
Vrtuľník, loď a mačička, chcem ti poradit.
Panvica, stôl, vozík, Môžete sa s nimi spriateliť
Drevo, magnetofón. Naučte sa kresliť!
Ale kto ich vytvoril? Bodka, čiara, ťah
Alebo skôr, nakreslili ste to? Vieš písať listy?
Traja veľkí priatelia - A zobrazujú zvieratá -
Bod, čiara a ťah! čo chceš kresliť?
Ťah je kúsok z radu, Len si pamätajte, priatelia,
Bodka je malý kruh, Starostlivo kreslite -
Čiara je veľká, Je to nevyhnutné!
Rovné aj zakrivené Tu!!!

Upozorňujem deti na obrázky na tabuli, pýtam sa, či na týchto obrázkoch vidia bodky, ťahy, rôzne čiary, a pýtam sa tých, ktorí chcú prísť k tabuli a ukázať ich.

Teraz si povedzme viac o linkách. Linky sú veľmi odlišné. Všetko na svete má svoj charakter. Napríklad vo vašej triede sú pokojné deti s pokojným charakterom. Existujú aj iné - s bojovným charakterom. Čiara má tiež charakter. Napríklad lenivá línia – rada dlho spí. Naopak, skákajúca čiara neustále skáče a skáče na list papiera. Ak chcete nakresliť takéto čiary, musíte si predstaviť seba na sekundu ako čiaru, premeniť sa na ňu, cítiť jej charakter. Precvičme si kreslenie čiar. Vezmite prvý list papiera. Keď začnete kresliť, vyberte správnu farbu pre každú čiaru a jej charakter.

Pokojná línia (spomaliť môj hlas). Pokojná, pokojná línia. Pomaly ťahá po hárku papiera, sotva ju počuť. Nalaďte sa teraz a zdvihnite vhodná farba do pokojnej línie. Ruka sama nakreslí túto čiaru na váš list. A kto, chlapci, chce túto líniu zobraziť plastickým pohybom? Striedajte sa v príchode k tabuli! Ak nemáte čas zobraziť tento riadok, nezabudnite ukázať ďalší, pretože existuje veľa rôznych riadkov. Môžete kresliť čiary aj na svojom mieste. (Takéto návrhy dávam po každom type linky).

Zložitá línia. Ďalší riadok je zložitý. Predstavme si záludnú líniu: ako to bude vyzerať na papieri, akú farbu na to zvoliť. Farba prefíkanosti sa hľadá veľmi ťažko, najmä keď nie je kam hľadať a nemá kto navrhovať.

Zubatá čiara. A teraz sa dostávame k obľúbenej línii detí – zubatej.

(Deti nemajú problém nakresliť túto čiaru, pretože je ľahké si ju predstaviť.)

Vlnovka. (Každý sa s touto úlohou vyrovná veľmi rýchlo).

Chorá línia. Je veľmi dôležité cítiť túto čiaru, pohybuje sa s veľkými ťažkosťami a sotva dýcha.

Skákacia línia. A nakoniec, aby sme neskončili smutne, skúsme znázorniť skokovú čiaru.

No, chlapci, koľko typov rôznych línií sme stretli? Teraz si predstavte, že ste sa vybrali na prechádzku do lesa. Je tam toľko zaujímavých vecí! Krásna príroda, veľa rôznych zvierat a vtákov. Predstavte si, že kráčate z kopca na kopec. Ktorá čiara najlepšie znázorňuje lesnú cestu? Je lepšie vyplniť každý kopec rôznymi čiarami a rôznymi farbami. Kresba tak nebude nudná. Rôznymi čiarami vypĺňame aj koruny stromov, no kmene je lepšie vyplniť ťahmi a bodkami. Pri zobrazovaní zvierat a vtákov používame všetky grafické prostriedky, ktoré sme študovali: čiary, bodky, ťahy. Pamätajte si, v ktorom lese ste boli, čo ste tam videli a začnite pracovať. Ak chcete zobraziť les, vezmite si druhý list papiera (prázdny).

Na konci hodiny je výstava prác a diskusia k nim.

Literatúra.

1. Kvach N.V. Rozvoj nápaditého myslenia a grafických zručností u detí vo veku 5-7 rokov. Moskva. Humanitárne centrum „Vlados“, 2001.

2. Drežnina M.G. Každé dieťa je umelec. Učenie predškolákov kresliť. Moskva. Vydavateľstvo "Yuventa", 2002.